Preparaty do czyszczenia elektroniki to bardzo szeroka kategoria produktów. Wliczamy do niej środki do mycia PCB, preparaty usuwania warstw utlenionych, skorodowanych czy tłustych, preparaty do czyszczenia i konserwacji styków, środki do czyszczenia optyki, elementów precyzyjnych oraz preparaty do czyszczenia obudów i ekranów. Zaczniemy od początku, czyli od środków stosowanych na etapie produkcji i montażu.
Na bazie izopropanolu
Bardzo powszechną grupą środków do mycia płytek PCB po montażu są środki bazujące na alkoholu izopropylowym. Są one bardzo wydajne, szybko usuwają topniki i dobrze je rozpuszczają oraz absorbują zanieczyszczenia. Ponadto izopropanol szybko odparowuje, nie jest agresywny wobec materiałów powszechnie stosowanych i jest stosunkowo tani. Jego zasadniczą wadą, podobnie jak większości alkoholi, jest łatwopalność. W związku z tym ogranicza dopuszczalną temperaturę pracy do poziomu 40...70°C oraz wymaga stosowania różnych zabiegów przeciwdziałających zjawiskom ESD.
Izopropanol dostępny jest w pojemnikach o różnej pojemności, ale bardzo praktycznym rozwiązaniem jest pojemnik w postaci sprayu, który umożliwia łatwe dozowanie środka, a dostępne są także wersje wyposażone w pędzelek. Może mieć wiele różnych zastosowań, oprócz mycia płytek po montażu, stosowany jest np. jako zmywacz do substancji tłustych i smarów lub do usuwania wodoodpornych tuszy. Dostępny jest też w wersji o wysokiej czystości, przeznaczonej do czyszczenia optyki. Preparaty na bazie izopropanolu przeznaczone specjalnie do mycia PCB są wzbogacone o substancje, które przeciwdziałają powstawaniu osadu na powierzchni płytki, w trakcie odparowywania środka. Można je rozpoznać po odpowiedniej nazwie lub po zabarwieniu, zwykle lekko różowym. Nadają się do mycia ręcznego oraz w myjkach ultradźwiękowych.
Preparaty wodne
Drugą grupą środków do mycia płytek PCB są środki wodne. Są niepalne, łatwe do przechowywania i stosowania, a jednocześnie skutecznie usuwają topnik. Cechują się dość delikatnym działaniem, gdyż zawierają środki powierzchniowo czynne, reagujące tylko z niektórymi substancjami. W przeciwieństwie do środków agresywnych, cechują się dobrą filtracją, co zmniejsza koszty użycia. Wadą wodnych środków myjących jest konieczność długiego osuszania PCB w wysokiej temperaturze po procesie mycia, ponieważ szybko penetrują materiały używane w montażu SMD. Dostępne są wersje przeznaczone specjalnie do myjek ultradźwiękowych.