Szacuje się, że na świecie jest obecnie zainstalowanych co najmniej ćwierć miliona turbin wiatrowych. Oczekuje się, że w ciągu najbliższych czterech lat światowy rynek turbin wiatrowych wzrośnie o 278 GW mocy na lądzie i 44,3 GW na morzu. Odpowiada to co najmniej stu tysiącom nowych turbin wiatrowych o mocy 3 MW. Wraz ze wzrostem ilości produkowanej energii odnawialnej, niezawodne działanie turbin wiatrowych jest przedmiotem intensywnych badań prowadzonych przez przemysł i organy rządowe.
Badania ilościowe niezawodności turbin wykazały, że niezawodność z czasem wzrasta. Na przykład w raporcie amerykańskiego krajowego laboratorium energii odnawialnej z 2016 roku wykazano, że niezawodność większości podsystemów, w tym przekładni, poprawiła się w latach 2007...2013, dając siedmiokrotne skrócenie czasu przestoju maszyn. Jednak nadal przekładnie pozostają jednym z trzech najbardziej prawdopodobnych miejsc wystąpienia awarii, szczególnie tych o najwyższych kosztach naprawy. Oprócz samej przekładni, łopaty wirnika i generator elektryczny również są elementami o wysokim wskaźniku awaryjności.
Stosunkowo duża zawodność elementów przekładni doprowadziła do położenia największego nacisku na monitorowanie stanu elementów przekładni oraz jej łożysk i wałów. Na rynku dostępnych jest wiele systemów monitorowania stanu turbin wiatrowych, z których większość jest ukierunkowana na analizę stanu przekładni za pomocą pomiaru ich drgań. Natomiast systemów monitorowania łopat wirnika istnieje niewiele, ale jest to obszar ciągłych eksperymentów. Wiele badań popiera stosowanie systemów monitorowania drgań w turbinach wiatrowych, są to m.in. szczegółowe pomiary i analizy korzyści płynących z implementacji różnych systemów. Mniej szczegółowo omówiono wymagania dotyczące czujników drgań w zastosowaniach do innych elementów turbin wiatrowych. Poniższy artykuł zawiera informacje o systemie monitorowania komponentów turbin wiatrowych, statystyki awarii, typowe rodzaje awarii i metody gromadzenia danych o tych awariach. Wymagania dotyczące czujników drgań, takie jak szerokość pasma, zakres pomiarowy i gęstość szumów, zostały omówione w dalszej części tekstu w odniesieniu do typowych elementów turbin wiatrowych, ale wiedzę tę można przenieść na inne rodzaje układów mechanicznych.