W ramach swojej oferty narzędzi sprzętowych firma Microchip oferuje płytki rozwojowe Curiosity Nano i płytki rozwojowe Curiosity. Zestawy rozwojowe Curiosity Nano to niedrogie zestawy rozwojowe o niewielkich rozmiarach z wbudowanymi funkcjami debugowania i programowania. Są dostosowane do adaptera o nazwie Nano Base Board i korzystają z dodatkowych płytek Click Board oraz innych profesjonalnych płytek rozszerzeń, które zwiększają możliwości płytek deweloperskich poprzez dodanie czujników, interfejsów dotykowych, wyświetlaczy lub innych interfejsów łączności wymaganych do opracowania dowolnej aplikacji.
Zestawy Nano mają spójną konstrukcję w całej rodzinie mikrokontrolerów 8-bitowych, 16-bitowych i 32-bitowych firmy Microchip, dzięki czemu aplikacje wszystkich typów są skalowalne w obrębie tych rodzin mikrokontrolerów. Płytki rozwojowe Curiosity są wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak złącza audio, interfejsy graficzne, złącza interfejsów komunikacyjnych i do łączności z Internetem. Oprócz złączy Mikroe dostępne są złącza XPRO, natomiast niektóre płytki Curiosity mają również złącza Arduino, umożliwiające zastosowanie nakładek Arduino do realizacji prototypów aplikacji.
Narzędzia programowe uzupełniające sprzęt
Jeśli chodzi o narzędzia programowe, Microchip oferuje cztery główne rozwiązania. Przede wszystkim MPLAB X IDE – zintegrowane środowisko programistyczne używane do tworzenia aplikacji osadzonych na cyfrowych kontrolerach sygnału i mikrokontrolerach firmy Microchip.
Kolejnym narzędziem są kompilatory MPLAB XC. Kompilator XC umożliwia tłumaczenie kodu języka wysokiego poziomu C lub C++ na język asemblera mikrokontrolera.
Innym ważnym narzędziem jest platforma programistyczna MPLAB Harmony, część większego ekosystemu MPLAB X firmy Microchip, która umożliwia tworzenie aplikacji wbudowanych na 32-bitowych mikrokontrolerach firmy Microchip.
Harmony ma kilka cech i funkcjonalności. Zawiera kilka przykładów demonstracyjnych ułatwiających rozpoczęcie tworzenia aplikacji i prototypów, a także zapewnia biblioteki warstwowe i modułowe. Ma również biblioteki peryferyjne, które zapewniają dostęp do rejestrów sprzętowych i oferują biblioteki oprogramowania pośredniego oraz abstrakcyjne sterowniki i usługi systemowe.
Istnieje również kilka narzędzi do tworzenia grafiki, umożliwiających tworzenie projektów i generowanie kodu za pomocą graficznego interfejsu użytkownika. Wszystko to można pobrać za pośrednictwem platformy GitHub, a całe środowisko programistyczne MPLAB Harmony v3 jest dostępne w GitHub.
Jednym z programów do tworzenia grafiki jest MCC – narzędzie konfiguracji kodu firmy Microchip, które obsługuje teraz 32-bitowe mikrokontrolery, zapewniając w ten sposób klientom wspólne narzędzie konfiguracyjne dla wszystkich rodzin mikrokontrolerów. Za pomocą niego możesz skonfigurować swój kod, tworzyć projekty i generować gotowe pliki przy użyciu bibliotek oprogramowania.
Przyjrzymy się trzem przykładowym projektom, ale najpierw musimy poznać kilka zasobów, które są istotne dla tych przykładów. Pierwszym z nich jest pakiet aplikacji MPLAB Harmony Reference Apps, dostępny jako repozytorium w serwisie GitHub. To repozytorium zawiera wiele samodzielnych aplikacji demonstrujących funkcje i możliwości 32-bitowych mikrokontrolerów. Przykłady w naszych aplikacjach referencyjnych obejmują aplikacje dla początkujących i aplikacje demonstracyjne, a także znacznie bardziej złożone i bogate w funkcje projekty oraz przykłady korzystające z płytek MikroElektronika Click Board, płytek XPRO itp. W ramach samego pakietu aplikacji referencyjnych dostępne są także przykłady programów dla MikroElektronika Click Board, które pokazują, jak z nich korzystać w środowisku programistycznym Harmony.