Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Awaria na produkcji – i co dalej?

Article Image
Produkcja trwa na pełnych obrotach, zespół pracuje na granicy możliwości, zbliżają się terminy – i nagle linia produkcyjna staje w miejscu. Nieprzewidziane sytuacje, takie jak ta, wywołują presję u wszystkich zaangażowanych w dostarczenie produktu do odbiorcy. A jednak zdarzają się częściej, niż mogłoby się wydawać: „Nieplanowane zapotrzebowanie wynikające z przestojów maszyn w produkcji i wytwarzaniu to nie wyjątek, lecz reguła” – mówi Michael Schlagenhaufer, odpowiedzialny w Conrad Electronic za obszar produkcji i utrzymania ruchu.

Awarie maszyn w 67% wszystkich firm

Aktualne badania, takie jak raport „Value of Reliability”, przygotowany przez firmę ABB, potwierdzają ocenę eksperta z firmy Conrad: mimo działań prewencyjnych i predykcyjnych, aż 67% przedsiębiorstw przemysłowych doświadcza co najmniej jednej nieplanowanej awarii maszyn w ciągu miesiąca. Jeśli przestój trwa trzy dni, oznacza to wiele tysięcy utraconego zysku brutto dla danego zakładu. Gdyby przeliczyć, ile takie przestoje kosztują całą gospodarkę, wynik byłby porażający. 

Wlaściwe podejscie do naglych potrzeb

Zasadne pytanie brzmi: jak zapobiegać nieplanowanym potrzebom i jak szybko reagować, gdy już się pojawią? „Z pewnością konserwacja zapobiegawcza pomaga unikać przestojów maszyn. Jednak wciąż istnieje zbyt wiele czynników pozostających poza wpływem działu utrzymania ruchu, które mogą prowadzić do kosztownych przestojów w produkcji, a co za tym idzie – do nieprzewidzianych potrzeb”, wyjaśnia Michael Schlagenhaufer.

Minimalizuj stres związany z czasem i kosztami 

W takich krytycznych momentach osoby odpowiedzialne za zakupy często podejmują decyzje pod presją czasu i dużego stresu. Właśnie wtedy liczą się partnerzy zakupowi, którzy działają kompleksowo i potrafią dostarczyć szybkie oraz niezawodne rozwiązania. „Niezależnie od tego, czy chodzi o duże zamówienia w celu optymalizacji stanów magazynowych, czy o pojedynczą część zamienną w nagłej sytuacji – od ponad 25 lat dostarczamy komponenty, sprzęt pomiarowy i akcesoria do maszyn i urządzeń. Dzięki temu doskonale znamy potencjalne przyczyny, wymagania i skuteczne rozwiązania, związane z przestojami maszyn i chętnie dzielimy się tą wiedzą w zakresie nieplanowanych potrzeb” – podkreśla ekspert firmy Conrad.

Dobór odpowiedniej technologii pomiarowej do wszystkich potrzeb jest ważnym celem Conrad Sourcing Platform

Przyczyny, ryzyko, checklisty i biała księga

Jeśli chcesz na stałe ustabilizować procesy w firmie, musisz zrozumieć przyczyny zakłóceń i działać prewencyjnie w sposób strategiczny. Nowe strony informacyjne Conrad, poświęcone tematowi „Nieplanowane potrzeby w produkcji”, oferują w tym zakresie konkretne wsparcie i inspirujące wskazówki. Zainteresowani dowiedzą się, jak – dzięki przemyślanemu zarządzaniu magazynem, strategicznym zakupom i inteligentnemu planowaniu – nie tylko reagować na nieoczekiwane potrzeby, ale też skutecznie zapobiegać powstawaniu takich problemów w ogóle. Dodatkowo dostępna jest praktyczna lista kontrolna, która pomoże sprawdzić procesy pod kątem występowania nieplanowanych potrzeb, a także biała księga pokazująca, jak przewidywalna konserwacja może przyczynić się do płynniejszej produkcji.

Cyfryzacja procesów zakupowych

Przejście od faksów, listów i e-maili do świata katalogów elektronicznych? Conrad oferuje zindywidualizowane rozwiązania eProcurement w celu zwiększenia wydajności procesów zakupowych. Większym firmom i korporacjom proponujemy zaawansowaną integrację z systemami ERP dzięki Open Catalogue Interface (OCI). Dla mniejszych firm odpowiedni będzie Conrad Smart Procure, czyli oparte na przeglądarce rozwiązanie do zakupów elektronicznych. eKatalogi to z kolei elastyczne rozwiązanie umożliwiające klientom biznesowym dostęp do wybranego asortymentu produktów Conrad.

Automatyzacja zaopatrzenia

Szybkość jest kolejnym ważnym parametrem, jeśli chodzi o najwydajniejsze procesy. Zautomatyzowany e-biznes eliminuje ręczne operacje, umożliwiając przesyłanie faktur poprzez systemy elektronicznej wymiany danych (EDI). Zamiast ręcznego wysyłania mailem zamówień i faktur, systemy Conrad mogą komunikować się z systemami klientów i automatycznie wymieniać dokumenty.

Więcej informacji: conrad.pl/szybka-reakcja

Firma: Conrad Electronic
Źródło
Elektronika Praktyczna czerwiec 2025
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
cykl Silniki krokowe w praktyce
1/8 Wraz ze zmniejszeniem napięcia zasilania silnika szczotkowego DC o połowę w stosunku do napięcia znamionowego, moc silnika i moment obrotowy zmniejsza się:
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"