Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Różnice między bezpiecznikiem szybkim, a bezpiecznikiem zwłocznym

Article Image
Ze względu na rozbudowaną infrastrukturę energetyczną czy złożone technologicznie urządzenia coraz większą rolę odgrywają różne zabezpieczenia przed przeciążeniami i zwarciami. Zawsze do takich celów przeznaczone są bezpieczniki - szybkie i zwłoczne. Choć na pierwszy rzut oka wydają się identyczne, to jednak różnią się właściwościami i zastosowaniami.

Bezpiecznik szybki - skuteczne reakcje na przeciążenia

Bezpieczniki szybkie można odnaleźć w półprzewodnikowych rozwiązaniach mocy, o słabych parametrach przeciążeniowych, ażeby zapobiegać poważnym uszkodzeniom. Należą do nich m.in. regulatory tyrystorowe. Są one rodzajem zabezpieczenia, które działa natychmiastowo - działanie tego rodzaju bezpiecznika opiera się na niezwykle krótkim czasie reakcji. Ten czas z pewnością sięga np. kilka tysięcznych sekundy. Zastosowanie bezpiecznika szybkiego jest, w istocie, gwarancją tego, że urządzenie zostanie z miejsca odłączone od zasilania, jeśli dojdzie do przeciążenia. Bezpieczniki szybkie znajdują zastosowanie np. w komputerach i telefonach komórkowych. Tam nawet krótkotrwałe przeciążenia prowadzą do poważnych uszkodzeń czy nieodwracalnych zniszczeń podzespołów oraz płytek PCB.

Bezpiecznik zwłoczny - wytrzymałość i długotrwała ochrona

Bezpieczniki zwłoczne mają ciut inną zasadę działania. Ich zadaniem jest długotrwałe wprost podtrzymanie pracy urządzeń i ochrona przed przeciążeniami, które mogą występować przez dłuższy czas. Reakcja na przeciążenie nie jest tak prędka, jak dla bezpieczników szybkich - tu właśnie wchodzi w grę zwłoka. Rozwiązanie sprawdza się rozwiązaniach, gdzie trzeba w pełni zapobiegać znacznym przeciążeniom. Te bezpieczniki są stosowane m.in. do zabezpieczania urządzeń AGD.

Więcej informacji pod adresem: markel.pl

Logo firmy Markel
Firma: Markel
Tematyka materiału: AGD, bezpieczniki, bezpieczniki szybkie, bezpieczniki zwłoczne, regulatory tyrystorowe, zabezpieczenia obwodów elektronicznych.
AUTOR
Źródło
markel.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"