Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Styczniki EATON DILM z oferty TME

Article Image
W ofercie firmy TME możemy znaleźć bardzo zróżnicowany asortyment elementów i układów szeroko rozumianej automatyki, między innymi artykuły produkcji EATON.

Każdy układ sterowania (automatyki) realizuje założony przez projektanta algorytm sterowania. Co prawda czasem nie do końca projektant jest świadomy jaki naprawdę algorytm zaimplementował programując sterownik, ale zwykle na etapie uruchomienia instalacji tą rozbieżność udaje się wyjaśnić. Poza sterownikiem niezbędnym elementem układu sterowania są urządzenia wykonawcze przekładające polecenia sterownika na sterowane urządzenia. Tego typu elementem są styczniki. 

Stycznik funkcjonalnie odpowiada przekaźnikowi; po podaniu sygnału sterującego zmienia stan styków (zmienia, to znaczy w sposób bezpieczny rozwiera je lub zwiera) umożliwiając lub przerywając przepływ prądu przez odbiornik. Zwyczajowe rozróżnienie pomiędzy przekaźnikiem a stycznikiem oparte jest na wielkości prądu styków roboczych. Warto pamiętać, że w styczniku istotne jest to, że w torze prądowym zapewnia dwie przerwy zestykowe. Dodatkowo, dla przekaźnika nominalny prąd zazwyczaj dotyczy kategorii AC-1 (urządzenia nieindukcyjne i mało indukcyjne), a dla stycznika AC-3 (czyli rozruch i zatrzymywanie przy pełnej prędkości silników klatkowych.

Styczniki to podstawowe elementy wykorzystywane w układach sterowania. W katalogu TME znajdziemy szeroki asortyment tych elementów, w tym styczniki EATON serii DILM. Przedstawiciela tej serii prezentuje Ilustracja 1.

Stycznik DILM17-10-110VA

Ten stycznik (DILM17-10-110VA) jest przeznaczony do pracy z napięciem sterującym 110 VAC, ale oczywiście dostępne są jego wykonania na “międzynarodowe” 24 VDC stosowane w układach automatyki. Poza tą cechą, jest to klasyczny aparat nadający się do sterowania odbiornikiem trójfazowym o poborze prądu do 17 A. Dokładny opis wraz z listą wyposażenia dodatkowego i zalecanymi konfiguracjami znajdziemy w dołączonej do artykułu karcie katalogowej. Ze względu na gabaryty, masę i generowane wstrząsy jest przeznaczony do montażu na panelu (płycie nośnej), nie na szynie DIN35. Największy z tej rodziny stycznik potrafi sterować prądem 170 A. Styczniki tego typu to produkty firmy o uznanej renomie, dokładnie przetestowane w wielu pracujących instalacjach automatyki przemysłowej.

Do pobrania
Download icon Karta katalogowa
Firma: Transfer Multisort Elektronik (TME)
Tematyka materiału: Styczniki EATON DILM
AUTOR
Źródło
www.tme.eu
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"