Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Uniwersalny falownik o mocy znamionowej 0,1 kW z wbudowanym filtrem EMC

Article Image
W ofercie firmy AMTEK pojawił się interesujący jednofazowy falownik (bardzo) małej mocy znamionowej renomowanej firmy Fuji Electric.

Jesteśmy świadkami imponującego postępu we wszystkich dziedzinach techniki, ale nadal istnieją nisze w których tak właściwie od stu lat niewiele się zmieniło. W temacie napędów elektrycznych nadal prawie monopolistą są silniki oparte o te same założenia, co sto lat temu. Są one wykonywane trochę finezyjniej i z ciut lepszych materiałów, ale nadal są co do zasady takie jak kiedyś. Owszem, pojawiły się napędy liniowe oraz inne nowoczesne typy napędów, ale wciąż bezdyskusyjnym liderem jest „klasyczny” silnik. Stąd nieustający popyt na urządzenia do sterowania takimi silnikami. Popyt ten napędza trwający wyścig między producentami układów sterowania silnikami, którego jesteśmy beneficjentami.

Jednym z liderów tego wyścigu jest firma Fuji Electric, której falowniki możemy znaleźć w ofercie firmy AMTEK. Tytułowe urządzenie to bardzo sympatyczny falownik małej mocy Frenic Mini.

Ze względu na moc (0,1 kW) jest on przewidziany do zastosowań w urządzeniach takich jak przenośniki taśmowe, pompy, maszyny pakujące, wentylatory, mieszadła, krajalnice, wirówki, maszyny do przetwórstwa żywności, wentylatory, małe pompy.

Z podstawowych cech tego przekształtnika należy wymienić sterowanie wektorowe i U/f pozwalające na pracę z wysokim momentem w bardzo szerokim zakresie obrotów, istotną w wielu zastosowaniach maksymalną częstotliwość wyjściową wynosząca 400 Hz (częstotliwość PWM od 0,75 kHz do 15 kHz). Do wplecenia w system automatyki przydatne mogą okazać się obecne w urządzeniu liczne i różnorodne, konfigurowalne wejścia oraz wyjścia (3 wejścia dwustanowe, wejścia analogowe prądowe 4-20 mA i napięciowe 0 VDC do 10 VDC, przekaźnikowe wyjście sygnalizacji błędów falownika, wyjście analogowe, tranzystorowe wyjście dwustanowe). Sterować falownikiem można przy użyciu wbudowanego panelu z potencjometrem, lub przez magistralę RS485 (przy użyciu zarówno protokołu producenta, jak i MODBUSa). Więcej szczegółów znajdziemy w bardzo jasno przygotowanej karcie katalogowej dołączonej do tego artykułu. Z karty tej zaczerpnięty jest rysunek gabarytowy, który przedstawia ilustracja 1.

Wymiary falownika

Pierwszy rzut oka na ten rysunek nie wywołuje zdziwienia; „Falownik, jak falownik”. Jeżeli drugi rzut oka zatrzyma się na tabelce z wymiarami, to już zrobi się ciekawie. Ten falownik ma wymiary 8 cm × 12 cm × 8 cm, czyli de facto mieści się na dłoni. Ten „falowniczek” posiada wszystkie cechy i funkcjonalności swoich większych braci o mocach wielu kW. Poza zastosowaniami w maszynach może on być bardzo pożytecznym i niedrogim wyposażeniem pracowni czy zakładu produkcyjnego, pozwalającym „przećwiczyć” na przykład komunikację budowanego układu automatyki z falownikiem. Po przygotowaniu i przetestowaniu można już spokojnie tak przygotowany system przenieść na większy, docelowy falownik z tej rodziny.

Podsumowując, jest to nowoczesny falownik o bogatej funkcjonalności, a jednocześnie bardzo wdzięczny i przyjemny układ edukacyjno-laboratoryjny, pozwalający pobawić się i poczuć nowoczesną technikę sterowania silnikowych napędów elektrycznych.

DATA SHEET
Do pobrania
Download icon Karta katalogowa Frenic Mini
Firma: AMTEK spol. s r.o.
Tematyka materiału: Fuji Electric, Amtek, Frenic Mini
AUTOR
Źródło
amtek.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"