Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Panel sterujący, a płyta czołowa - 3 najważniejsze różnice

Article Image
Jedną ze spraw wpływających na pozytywne wrażenia płynące z obsługi urządzeń jest poprawnie zaprojektowany interfejs dla obsługi. To właśnie odpowiednio przemyślany panel sterujący lub płyta czołowa odgrywają zasadniczą rolę w zapewnieniu komfortu użytkownika. Świetnie też nadają się do personalizacji urządzeń pod kątem lokalizacji ich dystrybucji. Jednak jakie są różnice między panelem sterującym, a płytą czołową?

Chociaż panel sterujący i płyta czołowa w pierwszej chwili wydają się podobne, spełniając, na dobrą sprawę, tożsame funkcje, to jednak istnieją 3 ważne różnice, o których warto wiedzieć, i to już na etapie projektów urządzeń elektronicznych. Wszystkie z nich wymieniono poniżej.

1. Funkcjonalności

Zarówno panele sterujące, jak i płyty czołowe muszą zapewnić użytkownikowi jak najwyższą, w praktyce, funkcjonalność. Tym niemniej panele sterujące cechują się zaawansowanymi czy też wyjątkowymi możliwościami sterowania oraz interakcji z urządzeniem. Miejsca dotykowe, elementy świetlne oraz wyświetlacze umożliwiają łatwe czy intuicyjne zarządzanie funkcjami urządzenia. Przeciwieństwem są płyty czołowe, których zadaniem jest czytelne pokazywanie informacji, a także prosty dostęp do najważniejszych funkcji urządzeń elektronicznych. Panele sterujące zapewniają dużo bardziej zaawansowane możliwości sterowania. Natomiast płyty czołowe skupiają się na prostocie przekazywania informacji.

2. Unikalność i estetyka

Ze względu na własną budowę panele sterujące mogą stanowić ciekawy element estetyczny. Będzie on wyróżniał każde urządzenie elektroniczne na tle podobnie działających produktów. Możliwość odlania z tworzywa wielu tysięcy identycznych paneli pozwala na automatyzację i przyspieszenie wielu procesów produkcyjnych. Raz przygotowany model może być właściwie personalizowane np. pod kątem: języka i funkcji konkretnego urządzenia. W opozycji do tego, co przedstawiono powyżej, stoją płyty czołowe. Stawiając na ogólną prostotę, wyróżniają się i oferują większą elastyczność w doborze lokalizacji oraz funkcji w urządzeniu. Z jednej strony mogą stać się alternatywą personalizacji języka, komunikując, i to statycznie, użytkownikowi, w którym miejscu ustawić pokrętło wyboru programu. Lecz z drugiej strony stanowią idealny sposób na opisanie gniazd w niewidocznych zakamarkach tylnej części obudowy produktu.

3. Sposób montażu

Montaż paneli sterujących jest bardziej skomplikowany. W większości przypadków zaleca się jego wykonanie jeszcze na linii produkcyjnej. To ograniczenie wywołane jest faktem, że panel kontrolny musi być zamontowany wewnątrz obudowy urządzenia, połączony z odpowiednimi, w istocie, układami elektronicznymi. Z kolei płyty czołowe cechuje niezwykle prosty montaż - polega on tylko na wklejeniu przygotowanej do tego płyty z warstwą klejącą w odpowiednie z pewnością miejsce urządzenia. Sprawia to, że personalizacja języka lub konkretnego modelu z serii produktów może zostać przekazana w ręce klienta, który w domowym zaciszu umieści płytę bez niepotrzebnych komplikacji.

Więcej informacji pod adresem: etisoft.com

Wideo
Firma: ETISOFT
Tematyka materiału: ETISOFT, panele sterujące, płyty czołowe, rozwiązania elektroniczne, sterowanie elektroniczne, urządzenia elektroniczne
AUTOR
Źródło
etisoft.com.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"