Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Śląski »cud« drogowy wspomagany elektroniką

To, że współczesna elektronika ma wiele zastosowań nie trzeba nikogo przekonywać. Dobrym tego przykładem są Gliwice, które jako pierwsze z miast w Polsce zbudowało zbliżony do internetu rzeczy inteligentny system sterowania ruchem ITS. Rozmach tej inwestycji „poraża”, tak samo jak skuteczność jej działania.
Article Image

Jak się okazuje nie jest to zwykły system - w stosunku do stosowanych w innych miastach rozwiązań, bazuje on na pobieranych w czasie rzeczywistym danych z ogromnej liczby czujników i uwzględnia zarówno opóźnienia autobusów, jak i zajętość miejsc parkingowych, wraz z bieżącymi przejazdami pojazdów uprzywilejowanych (coś co na ogół nie jest brane pod uwagę). Co więcej, obejmuje on wszystkie skrzyżowania, które można podejrzeć z dedykowanego centrum monitoringu (bez wyjątku każde - innowacja, której dotąd nie było w Polsce, choć Łódź była dotąd najbliżej jej „wdrożenia”).

Ponadto można za jego pomocą zdalnie modyfikować programy wszystkich sygnalizacji świetlnych w mieście (czytaj: bieżąca reakcja na ruch aktualny). I nie, to nie tylko powiązanie ze sterownikami od zielonej fali (jak np. w Warszawie na Wisłostradzie, gdzie za wspomnianą falę odpowiada system firmy Siemens) - to także obsługiwane priorytetowo natychmiast relacje skrętne na skrzyżowaniach, gdy nadjeżdża pojazd uprzywilejowany. Oraz znaki zmiennej treści, którymi kierowcy są informowani o utrudnieniach.

Widok portalu its.gliwice.eu z przykładową, najoptymalniejszą trasą przejazdu

I jeszcze portal its.gliwice.eu, dzięki któremu idzie m.in. zaplanować najkorzystniejszą w danej chwili trasę. Plus w przyszłości drony (jest to na razie jedyne miasto w Polsce, które na poważnie myśli o nich w kontekście kontroli ruchu).

Ot kontrola na bogato, jak na XXI wiek przystało.

Brawo Gliwice - tak trzymać! 

Nie jest to wpis sponsorowany.

Firma:
Tematyka materiału: dron lotniczy, Gliwice, ITS, Siemens, sterownik zielonej fali, system sterowania ruchem, znaki zmiennej treści
AUTOR
Źródło
gliwice.eu
Udostępnij
Oceń najnowsze wydanie EdW
Wypełnij ankietę i odbierz prezent
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"