Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Środowisko easySoft 7 do progamowania sterowników easyE4 z oferty TME

Article Image
Przygodę z poważnymi sterownikami przemysłowymi podobnie jak z innymi dziedzinami dobrze jest rozpocząć korzystając z dedykowanych narzędzi. Tak, aby droga od pomysłu do realizacji “hello world” była możliwie krótka. Jeżeli uruchomienie toolchaina staje się zagadnieniem, to entuzjazm zaczyna słabnąć.

Siła wielu współczesnych urządzeń tkwi w ich oprogramowaniu. Dotyczy to zwłaszcza sterowników przemysłowych, przekaźników programowalnych i komputerów jednopłytkowych. Potęga Arduino wynika z tego, że powstało przyjazne oprogramowanie, które przyciągnęła liczną społeczność, no i dalej zadziałał efekt kuli śnieżnej.

Firma EATON, producent między innymi opisywanych już na naszym blogu przekaźników programowalnych easyE4 rozumie tę prawdę. Dodaje ona do swoich produktów bardzo dopracowane oprogramowanie narzędziowe. Umożliwia ono użytkownikowi nie tylko użycie różnych metod programowania oraz symulowania pracy gotowej aplikacji, ale także udostępnia wiele gotowych bloków funkcyjnych, wśród których znajdziemy również moduły dotychczas dostępne jedynie w znacznie droższych sterownikach PLC.

Oprogramowanie dla przekaźnika programowalnego easyE4 oferowanego przez Eaton Electric  jest tworzone z użyciem środowiska programistycznego easySoft 7. Jego wersję demonstracyjną można pobrać za darmo, natomiast wersję komercyjną najłatwiej zakupić wraz z zestawem startowym EASY-BOX dostępnym w katalogu firmy TME, zawierającym wybrany model sterownika easyE4, kabel Ethernet służący do jego programowania oraz klucz licencji.

Środowisko programistyczne easySoft 7, umożliwia tworzenie oprogramowania przekaźnika za pomocą jednej z 4 metod, ale również udostępnia wiele zaawansowanych metod do tworzenia oprogramowania takich jak między innymi symulowanie pracy, śledzenie zmiennych, przebiegów. Zostało ono dopasowane do możliwości przekaźnika programowalnego, które już dawno wykroczyły poza funkcjonalność oferowaną przez przekaźnik mechaniczny lub nawet elektroniczny, oparty o układy nastawnych timerów. 

Rodzina przekaźników programowalnych easyE4 obejmuje kilkanaście urządzeń różniących się możliwościami, zasilaniem, rodzajem złączy oraz wyposażeniem w wyświetlacz i liczbą przycisków na panelu. Rozpoczynając projekt programistyczny trzeba mieć jedynie ogólną orientację, a wybranie konkretnego typu ułatwia nam samo środowisko programistyczne easySoft 7, w którym przed rozpoczęciem projektu są wymienione dostępne modele przekaźników. Po wskazaniu któregoś z nich, zostanie pokazany jego szczegółowy opis zawierający podstawowe parametry, wartość napięcia zasilającego, liczbę wejść/wyjść (w tym analogowych) itd. Dodatkowo, po kliknięciu w nazwę zostajemy przeniesieni na stronę internetową producenta zawierającą szczegółowe informacje. Orientację ułatwiają też miniaturowe ikony, które już na pierwszy rzut oka pozwalają na stwierdzenie, czy dany model jest wyposażony w wyświetlacz, czy też nie.

Środowisko easySoft 7 pozwala na przygotowanie oprogramowania za pomocą schematu bloków funkcjonalnych FBD, diagramu drabinkowego LD, języka strukturalnego ST i znanego z wcześniejszych produktów tego producenta diagramu EDP. Wybór odbywa się przez wybór odpowiedniego pola w oknie programu, tak jak przedstawia to ilustracja 1.

Wybór języka programowania

W oprogramowaniu znajdziemy przygotowane przez producenta bloki funkcyjne, które można łatwo skonfigurować, dopasowując je do własnych potrzeb. Obejmują one nawet wyrafinowane funkcjonalności takie jak bloki regulatorów PID, komparatorów wielkości analogowych, moduły arytmetyczne, mierniki częstotliwości, programowalne liczniki i inne. Widok okna tworzenia programu z widoczną (po lewej stronie) listą modułów przedstawione jest na ilustracji 2.

Okno programu i bloki kontroli czasu

Już same nazwy modułów sugerują bardzo szerokie możliwości urządzenia, a lista jest dużo dłuższa.

Dla osoby przyzwyczajonej do starszych wersji przekaźników programowalnych zestaw bloków funkcyjnych dostępnych w oprogramowaniu dla serii easyE4 może być zaskoczeniem. Dla przykładu, przyglądając się dokładniej opisowi, już przy wyborze modelu przekaźnika, znajdziemy między innymi blok programowe odpowiadające za:

  • IC – przerwanie wywoływane zależnie od stanu licznika,
  • IE – przerwanie wywoływane zboczem sygnału wejściowego,
  • IT – przerwanie wywoływane przez zegar czasu rzeczywistego.

Oprócz obszernej biblioteki bloków funkcyjnych (zdefiniowanych fabrycznie) jest możliwe również tworzenie bloków funkcyjnych użytkownika (UF), które można zintegrować z dowolnym projektem oraz stosować wielokrotnie w różnych projektach. 

Jeżeli pracujemy na wersji przekaźnika z wyświetlaczem i klawiaturą, to ich wykorzystanie jest także proste. Otwieramy odpowiednie okienko i wpisujemy do niego tekst, tak jak przedstawia Ilustracja 3.

Dane dla wyświetlacza i bloki funkcji tekstowych

Tutaj także po lewej stronie okna widoczna jest lista z funkcjami udostępnianymi w tym module. Jak widać, mamy do dyspozycji nawet predefiniowane efekty “graficzno-tekstowe.

Przykładowe rozwiązanie licznika osób w pomieszczeniu zrealizowane przy użyciu tego środowiska i sterownika jest przedstawione na Ilustracji 4.

Zrealizowany licznik osób wyświetlaczem

Tak dopracowane środowisko programistyczne pozwala na zaoszczędzenie bardzo dużej ilości czasu. Sam program można “wyklikać” korzystając z gotowych, dokładnie przetestowanych i opisanych modułów producenta. Przy tworzeniu rozwiązań autorskich zaawansowane możliwości środowiska pozwolą na bardzo dokładne przetestowanie prawidłowości koncepcji oraz implementacji programowej jeszcze przed podaniem zasilania do sterownika. 

Do pobrania
Download icon Karta katalogowa
Firma: Transfer Multisort Elektronik (TME)
Tematyka materiału: Środowisko do programowania przekaźników programowalnych EATON
AUTOR
Źródło
www.tme.eu
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"