Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Nowe zagrożenie przygotowane przez grupę cyberprzestępców z Korei Północnej

Article Image
Badacze firmy ESET wykryli nowego konia trojańskiego (tzw. backdoora) atakującego wybranych użytkowników systemu Windows. Cele ataków, mechanizm i kod sugerują, że mógł on zostać stworzony przez grupę APT Lazarus, powiązaną z Koreą Północną.

Nowoodkryte zagrożenie stanowi program ładujący (ang. loader) WinorDLL64 używany przez szkodliwe narzędzie Wslink. Może ono: wykradać, nadpisywać i usuwać pliki, przeprowadzać, w rzeczy samej, polecenia i uzyskiwać ważkie informacje o systemie. Zarówno pod względem działania, jak i kodu jest zbliżony do pozostałych programów grupy APT Lazarus. Może on być zatem jednym z narzędzi autorstwa cyberprzestępców, z Korei Północnej. Nowy koń trojański został wysłany do serwisu identyfikującego zagrożenia VirusTotal z Korei Południowej, tuż po opublikowaniu przez badaczy ESET informacji na temat Wslink. 

Logo firmy ESET

Jak wyjaśnia jeden z badaczy w firmie ESET, Vladislav Hrčka:

"WinorDLL64, jest programem ładującym (...), który (...) działa jako serwer i zachowuje różne, otrzymane moduły w pamięci. Jak sama nazwa wskazuje, program ładujący - tj. loader, służy do skrytego wgrywania złośliwego oprogramowania do zainfekowanego wcześniej systemu. Element załadowany za pośrednictwem Wslink może następnie umożliwić przeprowadzanie ataków z użyciem ruchu bocznego (ang. lateral movement), ze względu na jego nastawienie, jeśli chodzi o sesje sieciowe. Moduł ładujący Wslink nasłuchuje na porcie, który określono w konfiguracji i może obsługiwać klientów łączących się z nim, a nawet wprowadzać w system kolejne złośliwe elementy."

Więcej informacji pod adresem: eset.com

Pan Vladislav Hrčka - eden z badaczy w firmie ESET
Wideo
Firma: ESET
Tematyka materiału: backdoory, ESET, konie trojańskie, Vladislav Hrčka, WinorDLL64, wirusy
AUTOR
Źródło
eset.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"