Żeby móc skorzystać z informacji zawartych w standardzie IPC-A-610E, montaż elektroniki tj. urządzeń elektronicznych musi wypełniać wymagania takich standardów jak: IPC-7351 i IPC-2220 oraz IPC-6010 i IPC-A-600. Jest to pełny opis wyniku kontraktowej produkcji elektroniki, akceptowalności odchyleń i wad krytycznych w przypadku takich zagadnień jak: rozkładanie, w rzeczy samej, komponentów SMT, łączenia, lutowanie, połączenia kontaktowe, technologia montażu otworów, uszkodzenia podzespołów, płytki PCB, moduły, instalacja przewodowa czy wyższe napięcia. Kryteria stanowione przez standard IPC-A-610E odpowiadają trzem klasom podobnym do tych, które wskazano w standardzie J-STD-001E. Odpowiedzialność za decyzję dotyczącą określenia klasy, do której powinien należeć produkt, spoczywa na zamawiającym elektronikę. Jeśli klient i producent nie uzgodnili, jak też nie udokumentowali klasy produktu, producent to robi samodzielnie. Chodzi tu o następujące klasy:
- Klasa 1: ogólne produkty elektroniczne - obejmuje produkty, dla których zasadniczym wymogiem jest zdolność do pracy.
Klasa 2: specjalistyczne produkty elektroniczne - obejmuje produkty, które wymagają nieprzerwanej pracy czy dłuższej żywotności, a bezawaryjność urządzeń jest pożądana, lecz nie jest krytyczna. Warunki pracy urządzeń zazwycaj nie są przyczyną awarii.
Klasa 3: produkty elektroniczne do nadzwyczajnych zastosowań - obejmuje produkty, dla których ciągłość pracy z poprawionymi właściwościami, albo praca w razie potrzeby są niezbędne, okresy niesprawności sprzętu są niedozwolone, a warunki pracy mogą, w istocie, być wyjątkowo trudne. Sprzęt powinien działać zawsze, kiedy jest to wymagane np. w systemach sprzętu ratowniczego.
Więcej informacji pod adresem: woltium.pl