Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Standard IPC-A-610E w produkcji kontraktowej elektroniki

Article Image
Standard IPC-A-610 został wprowadzony w życie w sierpniu 1983 roku. Jego szósta w kolejności edycja - oznaczona literą E, została przyjęta w marcu 2010 roku. Uznano ją natychmiast w branży elektronicznej na całym świecie. Tekst standardu IPC-A-610 w całości został przetłumaczony na 15 języków. Liczy 420 stron i jest to: dokumentacja, obok instruktażu dla specjalistów technicznych w branży elektronicznej.

Żeby móc skorzystać z informacji zawartych w standardzie IPC-A-610E, montaż elektroniki tj. urządzeń elektronicznych musi wypełniać wymagania takich standardów jak: IPC-7351 i IPC-2220 oraz IPC-6010 i IPC-A-600. Jest to pełny opis wyniku kontraktowej produkcji elektroniki, akceptowalności odchyleń i wad krytycznych w przypadku takich zagadnień jak: rozkładanie, w rzeczy samej, komponentów SMT, łączenia, lutowanie, połączenia kontaktowe, technologia montażu otworów, uszkodzenia podzespołów, płytki PCB, moduły, instalacja przewodowa czy wyższe napięcia. Kryteria stanowione przez standard IPC-A-610E odpowiadają trzem klasom podobnym do tych, które wskazano w standardzie J-STD-001E. Odpowiedzialność za decyzję dotyczącą określenia klasy, do której powinien należeć produkt, spoczywa na zamawiającym elektronikę. Jeśli klient i producent nie uzgodnili, jak też nie udokumentowali klasy produktu, producent to robi samodzielnie. Chodzi tu o następujące klasy:

  • Klasa 1: ogólne produkty elektroniczne - obejmuje produkty, dla których zasadniczym wymogiem jest zdolność do pracy.

    Klasa 2: specjalistyczne produkty elektroniczne - obejmuje produkty, które wymagają nieprzerwanej pracy czy dłuższej żywotności, a bezawaryjność urządzeń jest pożądana, lecz nie jest krytyczna. Warunki pracy urządzeń zazwycaj nie są przyczyną awarii.

    Klasa 3: produkty elektroniczne do nadzwyczajnych zastosowań - obejmuje produkty, dla których ciągłość pracy z poprawionymi właściwościami, albo praca w razie potrzeby są niezbędne, okresy niesprawności sprzętu są niedozwolone, a warunki pracy mogą, w istocie, być wyjątkowo trudne. Sprzęt powinien działać zawsze, kiedy jest to wymagane np. w systemach sprzętu ratowniczego.
Pożądane rezultaty stawiane przez standard IPC-A-610E
Przykładowa wada określona przez standard IPC-A-610E

Więcej informacji pod adresem: woltium.pl

Wideo
Firma: Woltium Electronics
Tematyka materiału: IPC-A-610, IPC-A-610E, J-STD-001E, produkcja kontraktowa elektroniki, SMD, Woltium Electronics
AUTOR
Źródło
woltium.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"