Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Złączki do płytek PCB - z dźwignią czy bez?

Article Image
Płytki PCB są nieodzownym elementem w każdym urządzeniu elektronicznym, tak jak przewody. Ich podłączenie wymaga odpowiedzenia sobie aż na 4 pytania: gdzie płytka będzie stosowana? Ileż jest miejsca na montaż? Pod jakim kątem trzeba doprowadzać oprzewodowanie? Czy zachodzi konieczność wielokrotnego montażu oraz demontażu, jeśli chodzi o płytkę PCB?

Niezwykle ważnym czynnikiem jest szybkość i łatwość obsługi - z zachowaniem najlepszych, powtarzalnych parametrów połączeń. W takich sytuacjach nieodzowne stają się złączki PCB i obecne w nich zaciski sprężynowe z dźwignią. Zastosowanie dźwigni pozwala na dość prostą obsługę bez stosowania narzędzi, i to dla każdego rodzaju przewodu - nawet linki. Jej montaż jest prosty, a jakości oraz powtarzalność połączeń nie zależą od kwalifikacji i zaawansowania obsługi. Dźwignia jednoznacznie określa stan pracy zacisku. Wystarczy samo spojrzenie, aby ustalić, czy dany zacisk jest otwarty, czy zamknięty. Niewątpliwą zaletą rozwiązań z dźwignią jest możliwość wielokrotnego montażu/demontażu przewodów. Ma to szczególne znaczenie, jeżeli płytka PCB jest montowana do końcowego urządzenia bezpośrednio u klienta.

Logo firmy WAGO

Dźwignia niewątpliwie przyspiesza montaż, ułatwia obsługę zacisku i jest to nieocenione, dla każdego, rozwiązanie wszędzie tam, gdzie zapewnione jest miejsce do operowania nią. Lecz co w przypadku, jeśli tego miejsca nie ma, bo na przykład dostęp do złączek jest ograniczony, choćby obudową urządzenia bez możliwości demontażu? Wówczas sprawdzi się rozwiązanie, którym są złączki sprężynowe z zaciskiem: Push-in CAGE CLAMP, który pozwala na montaż wtykowy przewodów ze sztywną końcówką. Przewody jednodrutowe, lub też z zatulejkowaną końcówką, można zamontować, wciskając je bezpośrednio w zacisk. Dla montażu przewodów potrzeba narzędzia, które wprowadza się do złączek w płaszczyźnie podejścia przewodami. Z praktycznego punktu może to być niedogodność. Jednak jest to oryginalne zabezpieczenie, w sytuacji m.in. przypadkowego odłączenia okablowania przez osoby postronne. Wybór złączek sprężynowych bez dźwigni na pewno sprawdza się tam, gdzie: mało jest miejsca oraz nie jest planowany wielokrotny montaż i demontaż przewodów. Poza tym jest to tańsza alternatywa z pewnością lepsza od wariantów z dźwignią (w wybranych przypadkach).

Więcej informacji pod adresem: wago.com

Wideo
Firma: WAGO
Tematyka materiału: dźwignie, przewody, oprzewodowanie, WAGO, złączki, złączki PCB
AUTOR
Źródło
wago.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"