Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Złącza i wielowtyki do PCB

Article Image
Od ponad pięćdziesięciu lat WAGO jest znanym i cenionym producentem osprzętu łączeniowego bazującego na zacisku sprężynowym. Katalog złączek listwowych i instalacyjnych pozwala znaleźć właściwe rozwiązanie do każdej aplikacji wymagającej niezawodnego i bezpiecznego połączenia przewodów dowolnej konstrukcji w instalacjach budynkowych, szafach krosowych oraz rozdzielnicach przemysłowych i energetycznych.

Drugim, mocnym filarem firmy jest system modułowej automatyki z szeregiem sterowników, interfejsów sieciowych oraz rozbudowaną ofertą modułów wejściowych i wyjściowych umożliwiających realizację różnorodnych aplikacji w automatyce przemysłowej, procesowej, budynkowej oraz elektroenergetycznej. Oferta w tym obszarze jest uzupełniona własnym systemem zasilania, również gwarantowanego, oraz bogatą rodziną przekaźników i przetworników separacyjnych.

Jednak największe portfolio produktów WAGO oferuje w zakresie złączek do oprzewodowania elektroniki. Znajduje się w nim pełna gama złączek do obwodów drukowanych i wielowtyków do najróżniejszych zastosowań.

Fotografia 1. Wielowtyki do PCB w różnych konfiguracjach

Złącza do PCB

Złączki do PCB przygotowane są w wielu wariantach: od pojedynczych złączek przez listwy zaciskowe (wielopiętrowe) aż po złączki zasilające z możliwością mostkowania lub z mostkowaniem wewnętrznym. W ofercie znajdują się wszystkie rastry metryczne do standardowych zastosowań od 2,5 mm aż do 20 mm, które mają równocześnie odpowiedniki w rastrach calowych. Dostępne są produkty o różnym kącie podejścia przewodami względem płaszczyzny płytki drukowanej (0°, 30°, 40°, 45° i 90°), z szerokim zakresem przekrojów podłączanych przewodów – od najcieńszych w rozmiarze 0,08 mm2, do rozwiązań przeznaczonych do obwodów energoelektronicznych z przewodami o przekrojach 16 lub nawet 25 mm2.

Również w zakresie sposobów montażu przewodów w złączkach możliwe są różne rozwiązania:

  • dźwignia,
  • przycisk,
  • bezpośredni montaż wtykowy,
  • z użyciem narzędzia montażowego.
Fotografia 2. Złączki opracowane specjalnie do zastosowań w technice oświetleniowej

Technika łączeniowa do opraw oświetleniowych

Specjalną podgrupą złączek do PCB są wyroby opracowane z myślą o technice oświetleniowej. Małogabarytowe złączki z możliwością montażu powierzchniowego lub przewlekanego zostały zaprojektowane tak, aby umożliwić swobodne podłączenie zasilania przy jednoczesnym zminimalizowaniu ingerencji w propagację strumienia świetlnego generowanego przez oprawę oświetleniową. Dostępne warianty oraz rastry znajdują zastosowanie w rozwiązaniach zasilanych różnymi napięciami zarówno w źródłach pojedynczych, jak i przeznaczonych do ciągów oświetleniowych.

Fotografia 3. Wielowtyki stosowane do łączenia modułów lub tworzenia okablowania strukturalnego

Wybrane produkty są zaprojektowane specjalnie do wyprowadzenia oprzewodowania poza obudowę urządzenia. W tym przypadku zastosowanie złączek z przyciskiem do montażu przewodów znacząco upraszcza proces oprzewodowania, a technika zacisku sprężynowego gwarantuje uzyskanie pewnego i powtarzalnego połączenia przewodów z urządzeniem.

System wielowtyków (MCS)

Do rozwiązań wymagających łączenia modułów lub tworzenia okablowania strukturalnego WAGO oferuje pełną gamę wielowtyków. Połączenia przewód-przewód, przewód-płytka drukowana lub płytka-płytka – wszelkie kombinacje są dostępne w kilku rodzinach wyrobów.

W zależności od rozmiaru przewodów oraz gęstości zabudowy komponentów do dyspozycji są wielowtyki z serii MICRO, MINI oraz MIDI. Do aplikacji pracujących z dużymi prądami jest specjalnie opracowana rodzina wielowtyków MCS MAXI, która pozwala łączyć układy przewodami o przekrojach do 25 mm2, z prądami obciążenia nawet do 76 A. Szeroka gama akcesoriów dodatkowych pozwala zabezpieczać wielowtyki przed przypadkowym rozłączeniem, mocować poszczególne elementy do konstrukcji nośnych urządzeń, łączyć w wiązki i odciążać pojedyncze przewody podłączane do gniazd oraz wtyków. Wszystkie wielowtyki WAGO oferują kodowanie połączeń gniazdo-wtyk, co – w połączeniu z możliwością opisu fabrycznego lub indywidualnie przez użytkownika – daje finalnie łatwe w konfekcjonowaniu i obsłudze instalacje zabezpieczone przed błędnym połączeniem.

Fotografia 4. Wielowtyki mogą być wyposażone w zaczepy ryglujące zapobiegające niezamierzonemu rozłączeniu

Podsumowanie

Pełna oferta złączek i wielowtyków do elektroniki wraz z kompendium wiedzy, katalogiem online oraz możliwością pobrania publikacji jest dostępna na www.wago.pl. Zapewniamy również wsparcie dla projektantów układów elektronicznych.

Na portalu PartCommunity (b2b.partcommunity.com/community) można pobrać modele 2D/3D, a na Ultralibrarian (www.ultralibrarian.com) footprinty złączek. Jeżeli do projektowania są potrzebne fizyczne wzorce złączek, można je zamówić bezpłatnie z naszej strony: www.wago.com/pl/.

Więcej informacji: WAGO ELWAG Sp. z o.o., 50-506 Wrocław, ul. Piękna 58a, tel. +48 71 360 29 70, wago.elwag@wago.com, www.wago.com/pl/
Firma:
Tematyka materiału: złącza, PCB, wielowtyki, WAGO ELWAG
AUTOR
Źródło
Elektronika Praktyczna maj 2022
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Czujniki poziomu cieczy
1/10 Czujnik pływakowy:
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"