Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Czyścik do laminatu

W ofercie firmy Aksotronik możemy znaleźć bardzo przydatne "narzędzie", mianowicie dedykowaną do czyszczenia laminatu włókninę ścierną. Z problemem utlenionego i zanieczyszczonego laminatu spotkał się chyba każdy elektronik.
Article Image

Często zderzenie z tym problemem jest nieprzyjemne ze względu na płytki które "nie wychodzą" ponieważ laminat nie został odpowiednio wyczyszczony przed umieszczeniem w kąpieli trawiącej. Niestety ten proces nie wybacza błędów i wytrawiacz nie dociera do miejsc zanieczyszczonych "psując" mozaikę ścieżek na PCB. Na licznych forach można znaleźć opisy takich zdarzeń oraz porady jak prawidłowo oczyścić warstwę miedzi. Okazuje się, że istnieje dedykowane dla hobbystów rozwiązanie w postaci odpowiedniej włókniny ściernej.

Czyścik ma wymiary 5×15 cm i dzięki dobrze dobranej wielkości ziaren ściernych skutecznie usuwa zanieczyszczenia (tlenki, siarczki i inne podobne osady) nie niszcząc warstwy miedzi. Dodatkowo, powierzchnia zostaje wypolerowana, co ułatwia dalsze etapy tworzenia płytek PCB metodami hobbystycznymi. Czyścik nadaje się także do usuwania pozostałości po emaliach, lakierach i pozostałościach tonera z metody termotransferowej. Jest to jeden z tych przydatnych drobiazgów, które zwykle "na szybko" próbuje się zastąpić czymś podobnym, zazwyczaj ze słabym skutkiem. Zdecydowanie przyda się w warsztacie każdego entuzjasty domowej produkcji płytek PCB. 

Firma:
Tematyka materiału: Czyścik do laminatu
AUTOR
Źródło
www.aksotronik.com.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Tensometry
1/10 Do czego służą tensometry?
Oceń najnowsze wydanie EdW
Wypełnij ankietę i odbierz prezent
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"