Produkcja małoseryjna i prototypowa w zakładach przemysłowych jest często uzależniona od mocy przerobowych głównych linii bądź od podwykonawców. Z tego względu prace wydłużają się z powodu oczekiwania na odpowiedni moment bądź są nieopłacalne. Duże firmy, by pozostać konkurencyjnymi, często decydują się na utworzenie odrębnych linii do niezależnej realizacji tych procesów. Jednocześnie wielu nowych przedsiębiorców, często funkcjonujących w formie startupów, właśnie od produkcji tego typu zaczyna swoją działalność w branży elektronicznej.
Co dość oczywiste – wybór odpowiednich urządzeń i rozwiązań może mieć kluczowe znaczenie dla przyszłości tego przedsięwzięcia. Istotne staje się podjęcie właściwych, świadomych decyzji opartych na doświadczeniu w opracowywaniu podobnych projektów. Problem pojawia się w sytuacji, kiedy realizujący projekt nie posiada takiego doświadczenia. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być nawiązanie współpracy z podmiotem wyspecjalizowanym.
W Polsce działalność doradczą w tym zakresie świadczy Grupa RENEX. Jest ona zarówno producentem własnych produktów przeznaczonych dla branży elektronicznej, jak i przedstawicielem światowych marek z tej dziedziny. W tym opracowaniu przyjrzymy się wybranym problemom z zakresu tworzenia i funkcjonowania linii prototypowych i małoseryjnych, i rozwiązaniom dostępnym w ofercie RENEX.