Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Zwiększona wydajność zapisu danych na dyskach HDD dzięki technologii MAS-MAMR firmy Toshiba

Article Image
Dnia 27 grudnia 2021 r. firma Toshiba zademonstrowała technologię MAS-MAMR (ang. Microwave Assisted Switching-Microwave Assisted Magnetic Recording) stanowiącą nową metodę zapisu magnetycznego, która zwiększa wydajność zapisu danych na dyskach HDD o 6 dB, w stosunku do oferowanych rozwiązań, zapewniając pojemność tych dysków do 30 TB włącznie.

Jest to technologia oparta na podwójnych oscylatorach FGL STO (ang. Field Generation Layer Spin Torque Oscillator), które emitują mikrofale w skupionych punktach, przy niedużym natężeniu prądu, w celu uzyskania efektu przełączania wspomaganego mikrofalami (efekt MAS-MAMR). Oscylatory te zawarto w głowicach dysków HDD, co umożliwiło znaczące zwiększenie gęstości zapisu danych w przywołanych dyskach - pomogła w tym współpraca z firmami: TDK (producent głowic) oraz SDK (producent nośników danych).

Tym sposobem rozwiązano 3 następujące problemy: miniaturyzację ziaren magnetycznych, zapewnienie długotrwałej stabilności termicznej tych ziaren i zapewnienie dużej wydajności zapisu danych - dostępne dyski HDD są bowiem pokryte warstwą drobnych ziaren magnetycznych, które zachowują informacje zgodnie z kierunkiem ich namagnesowania. I chociaż gęstość zapisu danych można poprawić zmniejszając powierzchnię pojedynczego bitu, to jednak wymaga to mniejszych ziaren magnetycznych, których trwałość termiczna jest niska, co powoduje przyspieszoną utratę danych. Aby temu zapobiec, można stosować materiały o zwiększonej koercji, lecz utrudnia to wytworzenie pola magnetycznego o natężeniu wystarczającym do zapisu danych. Wszystko to technologia MAS-MAMR w całości przezwycięża, stanowiąc o niewzruszonej przyszłości dysków HDD oraz wypierając z nich swojego protoplastę - technologię FC-MAMR (ang. Flux Control MAMR) oferującą pojemność danych do 18 TB włącznie (czyni to z firmy Toshiba lidera w dziedzinie dysków HDD).

Istota technologii MAS-MAMR
Wideo
Firma: Toshiba
Tematyka materiału: dyski twarde, FGL STO, HDD, MAS-MAMR, Toshiba
AUTOR
Źródło
www.global.toshiba
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"