Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Wskazówki dotyczące cyberbezpieczeństwa dla urządzeń elektronicznych

Article Image
W rzeczywistości problem nie polega na tym, że cyberbezpieczeństwo wykracza poza komputery; polega na tym, że obecne komputery wykraczają poza tradycyjne laptopy i komputery stacjonarne. Wiele urządzeń elektronicznych to komputery - od telefonów komórkowych i palmtopów po gry wideo i systemy nawigacji samochodowej.

Chociaż komputery zapewniają udoskonalone funkcje i opcje, wprowadzają również nowe zagrożenia. Atakujący mogą być w stanie wykorzystać te postępy technologiczne, aby zaatakować urządzenia, które wcześniej uważano za "bezpieczne".

Na przykład osoba atakująca może zainfekować telefon komórkowy wirusem, ukraść telefon lub usługę bezprzewodową lub uzyskać dostęp do zapisów na urządzeniu PDA. Działania te mają wpływ nie tylko na twoje dane osobowe, ale mogą również mieć poważne konsekwencje, jeśli przechowujesz informacje firmowe na atakowanym urządzeniu.

Jakie typy elektroniki są podatne na ataki?

Każdy element sprzętu elektronicznego, który wykorzystuje jakiś komponent skomputeryzowany, jest podatny na niedoskonałości i luki w oprogramowaniu. Ryzyko wzrasta, jeśli urządzenie jest podłączone do Internetu lub sieci, do której osoba atakująca może uzyskać dostęp. Pamiętaj, że połączenie bezprzewodowe również stwarza takie ryzyko. Połączenie zewnętrzne umożliwia atakującemu wysyłanie informacji do urządzenia lub uzyskiwanie informacji z urządzenia.

Jak możesz się chronić?

  • Pamiętaj o bezpieczeństwie fizycznym. Fizyczny dostęp do urządzenia ułatwia atakującemu wydobycie lub uszkodzenie informacji. Nie pozostawiaj urządzenia bez nadzoru w miejscach publicznych lub łatwo dostępnych.
  • Aktualizuj oprogramowanie: jeśli sprzedawca wydaje poprawki do oprogramowania obsługującego twoje urządzenie, zainstaluj je jak najszybciej. Te poprawki można nazwać aktualizacjami oprogramowania układowego. Zainstalowanie ich uniemożliwi atakującym wykorzystanie znanych problemów lub luk w zabezpieczeniach.
  • Używaj dobrych haseł: wybierz urządzenia, które umożliwiają ochronę informacji za pomocą haseł. Wybierz hasła, które będą trudne do odgadnięcia przez złodziei i używaj różnych haseł do różnych programów i urządzeń. Nie wybieraj opcji, które pozwalają komputerowi zapamiętać hasła.
  • Korzystaj z wirtualnej sieci prywatnej: VPN to kluczowe narzędzie do ochrony urządzeń elektronicznych przed cyberzagrożeniami. Działają poprzez szyfrowanie połączenia internetowego, znacznie utrudniając hakerom przechwycenie danych lub kradzież danych osobowych. Korzystając z VPN, możesz również ukryć swój adres IP, co pomoże ci uniknąć śledzenia online lub zablokowania dostępu do niektórych stron internetowych.
  • Wyłącz zdalną łączność: Niektóre PDA i telefony są wyposażone w technologie bezprzewodowe, takie jak Bluetooth, które mogą być używane do łączenia się z innymi urządzeniami lub komputerami. Należy wyłączyć te funkcje, gdy nie są używane.
  • Szyfruj pliki: Chociaż większość urządzeń nie oferuje opcji szyfrowania plików, na twoim urządzeniu PDA może znajdować się oprogramowanie szyfrujące. Jeśli przechowujesz dane osobowe lub firmowe, sprawdź, czy masz możliwość zaszyfrowania plików. Szyfrując pliki, masz pewność, że nieupoważnione osoby nie będą mogły przeglądać danych, nawet jeśli mają do nich fizyczny dostęp. Podczas korzystania z szyfrowania ważne jest, aby pamiętać swoje hasła; jeśli je zapomnisz lub zgubisz, możesz utracić swoje dane bezpowrotnie.
Firma:
Tematyka materiału: cyberbezpieczeństwo, komputery, laptopy, komputery stacjonarne, urządzenia elektroniczne, telefony komórkowe, palmtopy, gry wideo, systemy nawigacji samochodowej
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"