Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Studenci Politechniki Warszawskiej (PW) jadą na najważniejsze zawody dla twórców łazików marsjańskich

Zespół pasjonatów ze Studenckiego Koła Astronautycznego PW zakwalifikował się do finału międzynarodowego konkursu pt.: University Rover Challenge (URC). Na pustyni stanu Utah w Stanach Zjednoczonych o wygraną powalczy aż 37 drużyn z 10 krajów.
Article Image

Wywodząca się ze Studenckiego Koła Astronautycznego PW zwycięska drużyna pojedzie na zawody z Siriusem II - łazikiem rozwijanym od 3 lat. Rozwijanym, ponieważ na każde zawody, w praktyce, trzeba spełnić ciut inne wymagania. Konstrukcja łazika to połączenie: mechaniki, elektroniki i programowania. Jego baza jest dość stabilna, lecz trzeba ją cały czas doskonalić. Dochodzą do tego jeszcze moduły - specjalnie opracowywane czy dodawane na kolejny start. To tam zmian jest najwięcej. Łazik musi być w stanie: wykonać zadania oraz spełniać kryteria. Dla przykładu nie może: ważyć więcej niż 50 kg bądź przekraczać - po złożeniu manipulatora, określonych rozmiarów. Obowiązuje również limit cenowy w wysokości do 12 tysięcy dolarów. Nad obecnym kształtem łazika Sirius II pracowało 30-40 osób. Na zawody URC wybędzie 12 z nich. W tym roku łaziki będą wykonywać 4 misje: naukową (sprawdzenie czy w pobranych już próbkach ziemi było, jest lub będzie możliwe życie), dostawczą (pokonanie dosyć nierównego terenu i przewiezienie astronaucie przedmiotów), sprzętową (wykonywanie doń precyzyjnych operacji na makiecie maszyny) i nawigacyjną (jazda autonomiczna zgodnie z wytycznymi).

Więcej informacji tutaj oraz na poniższym filmie.

Wideo
Firma: Politechnika Warszawska (PW)
Tematyka materiału: łaziki marsjańskie, Politechnika Warszawska, PW, University Rover Challenge, URC, zawody
AUTOR
Źródło
pw.edu.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Wzmacniacz Fortissimo – 100 klasy Hi-End
1/8 Dlaczego tranzystory komplementarne zastosowane w stopniu wyjściowym wzmacniacza Fortissimo 100 noszą nazwę „Thermal Track”?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"