Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Klamra, która może uratować życie

Article Image
Studenci Politechniki Warszawskiej (PW) opracowali nową, wytrzymałą klamrę pasów bezpieczeństwa, która umożliwia ich rozpięcie, jeśli standardowy mechanizm staje się zawodny. Za jej koncept odpowiada: Mateusz Wiśniewski - z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa, Maciej Małecki - z Wydziału Elektrycznego, i Hubert Hektus - z Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych.

Nad projektem klamry studenci pracowali 2 lata. Na drukarce 3D wytworzyli oni jej prototyp z tworzywa sztucznego i metalowe modele. Analizę oraz badania wytrzymałościowe klamry wykonali naukowcy Politechniki Białostockiej (PB). Studenci zgłosili 3 rozwiązania, które są związane z projektem w Europejskim Urzędzie Patentowym. Procedura jeszcze trwa. Na ten rok są w planach dalsze prace: zmniejszenie rozmiarów klamry, zwiększenie wytrzymałości, jak również optymalizacja kosztów produkcji. Kolejne miesiące to proces certyfikacji, wraz z homologacją. Jak wyjaśnia Mateusz Wiśniewski:

"Klamra powstała po tragicznej śmierci Paula Walkera (...). Po wielu spotkaniach, rysunkach technicznych, czy burzach mózgów postanowiliśmy zająć się tematem. Znane nam zapięcie pasów bezpieczeństwa nie uległo istotnym zmianom przez ponad 50 lat. To najwyższa pora na wprowadzenie udoskonalenia i zwiększenie bezpieczeństwa."

Więcej informacji tutaj oraz na filmie pod zdjęciem.

Od lewej strony: Maciej Małecki, Hubert Hektus i Mateusz Wiśniewski
Wideo
Firma: Politechnika Warszawska (PW)
Tematyka materiału: klamry, pasy bezpieczeństwa, Politechnika Białostocka, Politechnika Warszawska, PB, PW
AUTOR
Źródło
pw.edu.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"