Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Autopilot samochodów Tesla naiwniejszy niż się zdaje

Article Image
Sprawa dotyczy Modelu X zmuszonego do niespodziewanego hamowania.

Do wspomnianego zdarzenia przyczynili się naukowcy z Uniwersytetu Ben Guriona w Izraelu, którzy skorzystali z własności autopilota do szybkiej reakcji na drogowe przeszkody. W tym celu ustawili oni wyświetlacz, na którym wyświetlana była reklama burgerów McDonald’s. Jednak nie byle jaka - w najmniej spodziewanym momencie pokazywano w jej ramach znak stopu przez pół sekundy. Mało prawda? Tylko tyle starczyło, by zatrzymać pojazd!

Znak stopu wkomponowany w reklamę burgerów McDonald’s (kadr z tej reklamy)

Zagrożenie dosyć poważne: przestępcy jedynie czekają na tego rodzaju doniesienia. Co to za problem dla nich posłużyć się chociażby specjalnie spreparowanymi billboardami z określonymi obiektami/symbolami? Kierowca i tak od razu tego nie zauważy, ponieważ musi patrzeć na drogę! Zresztą już nawet sylwetki pieszych skutecznie ogłupiają autopilota, co też sprawdzili ci sami naukowcy (efekt dokładnie ten sam). Sprawą zaciekawiono aż samego producenta. Rezultat? Lakoniczny od niego komunikat: 

„Autopilot to funkcja wspomagająca kierowcę, która jest przeznaczona do użytku tylko przez w pełni uważnego kierowcę trzymającego ręce na kierownicy i gotowego do przejęcia kontroli nad autem w dowolnym momencie”. 

Krótko mówiąc nie należy przesadnie wierzyć wynalazkowi, o czym z wygody zapomina wiele osób. Lepiej tak nie postępować - systemy oparte na kamerach, w tym przytoczony autopilot, nadal nie są bowiem doskonałe (co innego LIDAR lub zwykłe czujniki). Proszę o tym pamiętać zanim nastąpi tragedia.

Tymczasem powodzenia i szerokości!

Firma: Tesla
Tematyka materiału: autopilot samochodowy, McDonald’s, Model X, LIDAR, Tesla
AUTOR
Źródło
tekdeeps.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"