Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Wodorowy pojazd kosmiczny Lunar Cruiser weźmie udział w przyszłej misji NASA na Księżycu

Article Image
Ważący 10 ton Lunar Cruiser stanowi pojazd dla 2 członków załogi, który w razie, kiedy zajdzie potrzeba, zabierze na pokład 2 kolejne osoby. Został zaprojektowany tak, żeby umożliwić astronautom pozostanie w środku bez skafandrów kosmicznych i zapewnić odpowiednie warunki do życia, przez dłuższy czas. Wnętrze Lunar Cruiser wypełnione jest powietrzem pod odpowiednim ciśnieniem. Opisywany pojazd będzie obsługiwany przez japońskich astronautów.

Zgodnie z pierwotnym planem, Lunar Cruiser będzie mógł pokonywać dziennie dystans do 20 km, umożliwiając załodze pojazdu prowadzenie szeregu badań gleby i zasobów podziemnych w rejonach południowego bieguna Księżyca. Do napędu Lunar Cruisera zastosowane zostaną zdolne do regeneracji ogniwa paliwowe (RFC), a na wyposażeniu pojazdu znaleźć się mają, na dobrą sprawę, również panele słoneczne (PV), a także zbiorniki na wodór i wodę. Przełomowa, bezemisyjna technologia RFC pozwoli na poruszanie się bez przerwy - nawet bez dostępu do światła słonecznego, a w sprzyjających warunkach pozwoli łatwo uzyskać wodór, na zasadzie elektrolizy z udziałem energii słonecznej.

Pojazd kosmiczny Lunar Cruiser

W trakcie nocy księżycowych pojazd kosmiczny Lunar Cruiser będzie korzystać z dostępnych w nim, zgromadzonych zapasów, a wodę, będącą efektem ubocznym produkowania energii w ogniwach paliwowych, zgromadzi w dedykowanym zbiorniku, żeby wykorzystać ją ponownie do produkcji wodoru podczas dnia księżycowego. Opisywany pojazd będzie mógł, z łatwością poruszać się po nieznanym terenie dzięki: czujnikom lidarowym do omijania kraterów i skał, a także złożonym systemom nawigacji radiowej, danym z kół z każdej osi oraz oprogramowaniu do analizy pozycji gwiazd w kosmosie. Jeżeli kontrolę nad pojazdem przejmie załoga, wtedy, z powodzeniem, Lunar Cruiser będzie czuwać nad bezpieczeństwem i podpowiadać optymalny tor jazdy. Okres eksploatacji Lunar Cruisera w misjach kosmicznych wyniesie około 10 lat. W tym czasie pojazd ma pokonać aż 100 tysięcy km. Czy tyle faktycznie wyniesie ten dystans, w praktyce się okaże.

Więcej informacji pod adresem: toyotanews.eu

Wideo
Firma: Toyota
Tematyka materiału: kosmos, Księżyc, Lunar Cruiser, łaziki, ogniwa paliwowe, RFC
AUTOR
Źródło
toyotanews.eu
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"