Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Tygodniowy Przegląd Nowych Produktów - 26.04.2024 r.

Article Image
Przedstawiamy podsumowanie produktowych nowości, a także kluczowych wydarzeń mijającego tygodnia. Przegląd obejmuje m.in. komputery diagnostyczne z selektorami napięcia, a także słuchawki bezprzewodowe i oprogramowanie.

Wyjątkowe słuchawki bezprzewodowe MOMENTUM True Wireless 4 już są w Polsce dostępne

Słuchawki bezprzewodowe MOMENTUM True Wireless 4 zapewniają dosyć dobre połączenie jakości dźwięku, najnowocześniejszych funkcji czy doskonale spersonalizowanego komfortu. Dzięki zastosowaniu innowacji zorientowanych na użytkownika, oferuje: w pełni dopasowane doświadczenia audio - z indywidualną adaptacją i wszechstronność w wybranych sytuacjach. Po wyjęciu z pudełka słuchawki bezprzewodowe MOMENTUM True Wireless 4 błyskawicznie łączą się z otoczeniem przy pomocy standardu Bluetooth 5.4. Zbudowane na bazie platformy Qualcomm S5 Sound Gen 2 słuchawki obsługują 2 następujące rozwiązania: aptX Lossless z aptX Adaptive Audio, dzięki którym dźwięk jest doskonałej jakości, a zarazem charakteryzują, a wręcz wyróżniają go niskie opóźnienia. Ulepszona konstrukcja anteny zapewnia właściwą w praktyce czułość RF, znaczący stosunek sygnału do szumu oraz dynamiczne przełączanie się pomiędzy urządzeniami. Zapewnione jest też dość udane połączenie najnowszych rozwiązań, rzecz jasna bezprzewodowych, z najwyższej jakości hardwarem, w tym integracja technologii Qualcomm RF Front End (RFFE) ze słynnymi przetwornikami TrueResponse.

Logo firmy Sennheiser

Ze słuchawek bezprzewodowych MOMENTUM True Wireless 4 można korzystać przez razem 7,5 godzin, choć istnieje również możliwość przedłużenia tego czasu do około 30 godzin, przy pomocy etui ładującego, które wyposażono w: gniazdo USB-C i obsługę standardu ładowania bezprzewodowego Qi. Funkcja szybkiego ładowania zapewnia dodatkową godzinę w prawie 8 minut bezpośrednio po podłączeniu MOMENTUM True Wireless 4 do zasilania. Aby zapewnić wysoką żywotność bateriom w słuchawkach, firma Sennheiser wydłużyła jej długoterminową wydajność, wdrażając tryb ochrony, który to optymalizuje cykle ładowania. Wynikająca z tego trwałość zapewni użytkownikom dłuższy czas słuchania z tym samym zestawem słuchawek.

Słuchawki bezprzewodowe MOMENTUM True Wireless 4 w zastosowaniu praktycznym

Polski mikrosatelita EagleEye zakończył testy kwalifikacyjne oraz zostanie w pełni wystrzelony w połowie 2024 roku

W ostatnich tygodniach polski mikrosatelita EagleEye przeszedł wnikliwe testy w warunkach odzwierciedlających "pełną" przestrzeń kosmiczną. W ciągu najbliższych 6 tygodni EagleEye przekazany zostanie do integracji rakietą kosmiczną Falcon-9, by móc umieścić mikrosatelitę na orbicie o wysokości 510 km nad Ziemią, skąd dojdzie, już w następnym kroku, do manewru zejścia mikrosatelity na bardzo niską orbitę (po ang. Very Low Earth Orbit, VLEO) o wysokości ok. 350 km. To tam nastąpi test możliwości EagleEye, wliczając w to m.in. obrazowanie Ziemi. Rygorystyczne testy kwalifikacyjne polskiego mikrosatelity EagleEye wykonane zostały przy udziale przedstawicieli firmy SpaceX w Berlinie. W pierwszej kolejności sprawdzono systemy pokładowe EagleEye pod kątem sprawności i gotowości do działania, po czym przystąpiono z łatwością do wymagających testów wibracyjnych, podczas których mikrosatelita wykazał się dostateczną odpornością na warunki panujące podczas startu rakiety kosmicznej. Wykonano również złożone testy obciążeniowe, a funkcjonowanie mikrosatelity w warunkach absolutnej próżni zostało potwierdzone. Wszystkie przeprowadzone testy zakończyły się pomyślnie, gdy chodzi o mikrosatelitę EagleEye. Mikrosatelita ten stoi już przygotowany do podróży w stronę orbity kosmicznej, na której początkowo zawiśnie.

Polski mikrosatelita EagleEye

Polskiego mikrosatelitę EagleEye charakteryzuje m.in. waga ok. 55 kg i wymiary: 55×150×90 cm - po rozłożeniu paneli słonecznych. Jest to najbardziej zaawansowany w historii polskiego państwa mikrosatelita, który ma szansę wprowadzić Polskę do elitarnego grona krajów, które dysponują zdolnościami do tworzenia tak zaawansowanych rozwiązań kosmicznych. Na razie tylko 8 podmiotów w Europie udowodniło zdolności do zbudowania i pełnego przetestowania satelitów zbliżonych konstrukcjami i możliwościami do mikrosatelity EagleEye. Mikrosatelita EagleEye wyposażony jest m.in. w teleskop optyczny i komputer instrumentu, które w całości zaprojektowały i wyprodukowały polskie podmioty.

Polski mikrosatelita EagleEye

Komputer diagnostyczny OBD2 produkcji SiMS

Te niewielkich rozmiarów urządzenie diagnostyczne przeznaczone zostało dla nowoczesnych pojazdów transportu publicznego - tzn. dla wielu autobusów, trolejbusów i tramwajów. Dzięki komputerowi diagnostycznemu OBD2 istnieje sposobność przedstawiania obsłudze pojazdu informacji o różnych usterkach przy użyciu interfejsu CAN, który stosują podzespoły pojazdu. Kluczowymi zadaniami komputera diagnostycznego OBD2 są: przechwytywanie informacji w zakresie usterek, dekodowanie ich do postaci zrozumiałej dla użytkownika (m.in. kierującego, albo serwisanta), przedstawienie w czytelny i jednoznaczny sposób na wyświetlaczu, a także, co istotne, zapisywanie informacji do pliku rejestru na potrzeby późniejszej analizy. Dostępne są 2 albo 4 interfejsy CAN, razem z przejrzystym wyświetlaczem graficznym oraz wygodną w obsłudze klawiaturą. Rejestrowane są ważne z punktu widzenia trwałości i bezpieczeństwa w pojeździe takie parametry jak: zużycie paliwa, temperatura silnika i skrzyni biegów, szybkość pracy silnika (jego obroty), prędkość jazdy, dynamika jazdy i pobór mocy (tylko dla trolejbusu, albo tramwaju).

Logo firmy SiMS

Gromadzone przez komputer diagnostyczny OBD2 informacje mogą posłużyć do szerokiej na dobrą sprawę poprawy funkcjonowania taboru w przedsiębiorstwach transportowych, jak też mogą okazać się przydatne już podczas prac serwisowych. Opisywany komputer umożliwia, z łatwością, także sterowanie np. bramkami liczącymi pasażerów, systemami monitoringu oraz odbiornikami GPS. Większość parametrów konfigurujących pracę OBD2 uwzględniona jest w danych, które wgrywa się do wewnętrznej pamięci urządzenia. Są to w szczególności: zakres rejestracji parametrów pojazdu, dane o kodach i opisy usterek zgłaszanych przez podzespoły komunikujące się z użyciem magistrali CAN, języki menu i danych oraz zestaw czcionek, czyli fonty. Programowanie, jak również pobieranie plików rejestrów może odbywać się zdalnie, za pomocą: radiomodemu, modemu Bluetooth bądź modemu GSM/GPRS/UMTS, co zapewnia, w rzeczy samej, zcentralizowaną metodę kontroli taboru przedsiębiorstwa transportowego.

Komputer diagnostyczny OBD2

Wytrzymały wyłącznik krańcowy 902-6880 firmy RS Components

Ten wszechstronny w użyciu wyłącznik krańcowy zaleca się do automatycznego sterowania z wykorzystaniem urządzeń mechanicznych. Jest niezłożony w serwisie i oferuje przystępny na dobrą sprawę montaż - przy możliwości przewodzenia prądu o maksymalnym natężeniu 10 A. Zrobiony z termoplastycznego włókna szklanego UL-VO - w pełni ognioodpornego, wyłącznik krańcowy 902-6880 to podwójnie izolowane rozwiązanie o stopniu ochrony IP65. Odporny na kurze, oleje oraz wodę wyłącznik krańcowy 902-6880 można w wygodny sposób uruchamiać, zatrzymywać i zwalniać, jak również orientować w pionie. Gwarantowana jest możliwość tego ażeby wielokrotnie aktywować i dezaktywować opisywany wyłącznik przez 15 milionów razy i więcej. Jest to produkt, który działa w zakresie temperatury otoczenia od -25 do 70°C. Nadaje się zarówno do napięć stałych o wartości do 250 V, jak i napięć przemiennych, które wyróżnia wartość poniżej 400 V. Styki wyłącznika krańcowego 902-6880 charakteryzuje rezystancja o wartości 25 mΩ. Jego wymiary to: 3,03×23,05×3 cm, a zastosowania obejmują sterowanie np. ramionami robotów oraz drzwiami garażowymi.

Wyłącznik krańcowy 902-6880

Udoskonalone rodziny selektorów napięcia SWA i SWZ produkcji SCHURTER Electronics

Firma SCHURTER Electronics wprowadziła udoskonalenia do wysoce znanej i cenionej oferty selektorów napięcia z serii: SWA i SWZ. W szczególności dokonana została wymiana powłoki zacisków z cynowej na srebrną, żeby: poprawić połączenie lutowane oraz rezystancję styków. Spotykane w analogowych urządzeniach audio selektory napięcia SWA i SWZ opierają się na niezawodnych komponentach. Z kolei niezawodne połączenia lutowane, a także zmniejszona, w rzeczy samej, rezystancja styków stanowią klucz do zapewnienia wysokiej wydajności - tak bardzo liczącej się w podtrzymaniu integralności sygnałów audio. Wdrożone w przywołanych selektorach udoskonalenia odgrywają ważną rolę w ogólnej funkcjonalności i niezawodności. Pożądana funkcja każdej pozycji określana jest poprzez różne opcje okablowania szeregowo-równoległego, a zastosowania selektorów: SWA i SWZ obejmują także aplikacje przełączania obwodów urządzenia. Dostępne są liczne kombinacje oznaczeń napięcia, jak też możliwe jest wykonanie niestandardowych, specyficznych oznaczeń. Warto wspomnieć, że dostępne są 2, nie mniej, podstawowe wersje selektorów napięcia SWA i SWZ, tzn. pierwsza przeznaczona z założenia do montażu panelowego, przykręcanego z zaciskami lutowanymi, a także druga do płytek PCB, która umożliwia bardziej kompaktową instalację.

Jeden z selektorów napięcia produkcji SCHURTER Electronics

Nowe narzędzia programowe dla projektantów i instalatorów okablowania od firmy Molex

Zespół pomocy technicznej firmy Molex udostępnił 2 nowe narzędzia programowe, które są z łatwością wykorzystywane do konstruowania sieci okablowania strukturalnego. Narzędzia te umożliwiają odpowiednią ocenę jakości instalacji, jak też umożliwiają wykonywanie obliczeń, które są niezwykle kluczowe dla instalatorów oraz projektantów okablowania strukturalnego.

Kalkulator PoE

Prowadzenie zasilania poprzez połączenie ethernetowe w istotny sposób komplikuje projekty sieci, biorąc pod uwagę skomplikowane zasady, implikacje i normy, które należy respektować i różnią się w zależności od mocy i przeznaczenia. Zapewniany przez Molex kalkulator PoE od lat cieszy się niezmienną popularnością z różnych przyczyn. Chodzi tutaj przede wszystkim o liczbę wykonywach obliczeń, czytelne informacje wizualne i proaktywne porady dotyczące, w rzeczy samej, rozwiązywania ważkich problemów. Intuicyjny w obsłudze interfejs kalkulatora PoE pozwala prowadzić m.in. obliczenia tzw. kategorii zdalnego zasilania (ang. Remote Power - RP), a po ich zakończeniu można z łatwością wyeksportować uzyskane wyniki do pliku PDF, który odpowiednio sformatowany nadaje się do wniosków gwarancyjnych bądź dokumentacji odbiorowej.

Widok kalkulatora PoE

Kalkulator wiązek CoreSync

Wiązki kablowe CoreSync umożliwiają niezakłóconą dystrybucję zasilania oraz komunikację, która dotyczy bramek i sterowników PoE, obniżając liczbę portów PoE, które są potrzebne, za sprawą tzw. "łańcuchowania", od jednego urządzenia, do drugiego. Kalkulator długości wiązki CoreSync umożliwia proste sprawdzenie projektu CoreSync i upewnienie się, że kombinacja przełączników PoE oraz kabli o wybranych długościach i typach mieści się w dopuszczalnych zakresach. W przypadku wystąpienia błędów w projekcie, np. zbyt dużych spadków napięcia i przekroczenia limitu odległości, zostanie to wyraźnie wskazane, co daje możliwość prędkiego dostosowania parametrów do momentu uzyskania pełnej zgodności projektu CoreSync.

Widok kalkulatora wiązek CoreSync

VIGI VMS - kompleksowe narzędzie firmy TP-Link do zarządzania systemami CCTV

Oprogramowanie VIGI VMS oferuje unikalną funkcjonalność dedykowaną ogromnym sieciom CCTV - w tym sieciom rozproszonym. Wygodny pulpit oraz centrum monitoringu umożliwiają intuicyjne dodawanie urządzeń, prócz zarządzania ustawieniami w kamerach i rejestratorach. Dostępne w oprogramowaniu VIGI VMS opcje z łatwością mogą być obsługiwane za pomocą jednego, wspólnego interfejsu. W szczególności istnieje możliwość ustawienia reguł zdarzeń, alertów i aktualizacji urządzeń, jak również wgrywania map obiektów i zamieszczenia na nich wdrożonych urządzeń. Daje to nieocenioną możliwość budowania wirtualnego środowiska do tego, aby mieć zapewniony podgląd budynku. Opisywane oprogramowanie działa w systemie "serwer-klient", a także uwzględnia aplikację kliencką dla operatorów, którzy po zalogowaniu się do niej zyskują dostęp do zdefiniowanych przez administratora: urządzeń oraz uprawnień. Wspomniana aplikacja oferuje przede wszystkim podgląd obrazu na żywo, odtwarzanie wielu nagrań archiwalnych, czy przegląd i filtrowanie zdarzeń typu "smart" zarejestrowanych przez kamery. Przygotowane przez TP-Link oprogramowanie VIGI VMS jest w całości kompatybilne ze wszystkimi rozwiązaniami VIGI, a niezwykle intuicyjny interfejs użytkownika sprawia, że w praktyce nawet mniej zaawansowani użytkownicy poradzą sobie z konfiguracją bądź obsługą systemu. Bezpłatne oprogramowanie VIGI VMS - dostępne w języku polskim, można pobierać bezpośrednio ze strony TP-Link.

Oprogramowanie VIGI VMS

Zobacz również:

Dowiedz się więcej na temat:

AVT Korporacja, Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii (CEZAMAT), Comarch, Creotech Instruments, Farnell, Molex, Orange, Politechnika Warszawska (PW), Qualcomm Technologies, RS Components, SCHURTER Electronics, Sennheiser, Siemens, SiMS, SpaceX, TAURON, Toyota, TP-Link, Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE), Weller, Zyxel Networks

Bezpiecznego i przyjemnego wypoczynku podczas długiego, zbliżającego się weekendu majowego!

Firma: AVT Korporacja
Tematyka materiału: 902-6880, Digital Experience Lab, EagleEye, MOMENTUM True Wireless 4, OBD2, VIGI VMS
AUTOR
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Czujniki temperatury
1/10 Temperatura to
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"