Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Rzadki gatunek rybołowa na stacji bazowej (BTS) firmy Orange

Article Image
Prawie 2 lat temu technicy firmy Orange zauważyli ptasie gniazdo na stacji bazowej w Rościcach. Rok później pojawiły się w nim pisklęta rybołowa - gatunku, który objęto, w rzeczy samej, ścisłą ochroną gatunkową w Polsce - z powodu zagrożenia wyginięciem. Jego populacja liczy tylko kilkadziesiąt sztuk, dlatego to takie sensacyjne odkrycie.

Niegdyś rybołów gniazdował licznie w Polsce, co jednak zmieniło się w późniejszych wiekach. Przede wszystkim zaczęto wycinać coraz więcej lasów pod uprawy, jak również przyszła pora prowadzenia intensywnej gospodarki leśnej czy nielegalnych odstrzałów ptaków na terenach stawów rybnych. Wszystko to poważnie ograniczyło liczbę stanowisk lęgowych rybołowów. Z prowadzonych obserwacji wynika, że rybołowy zakładają gniazda na okazałych i starych oraz ukształtowanych drzewach, np. na sosnach. W ostatnich latach miejscem gniazdowania tego gatunku są adekwatne platformy instalowane m.in. na słupach energetycznych. Tego rodzaju platformy są nadzwyczaj ważne dla zachowania populacji rybołowów, wliczając w to ochronę lęgów tego drapieżnika. Polska jest jednym z nielicznych krajów w Europie, gdzie stanowiska lęgowe rybołowów, znajdujące się w lasach, podlegają ochronie poprzez tworzenie tzw. stref ochronnych gniazdowania.

Rybołów w gnieździe znajdującym się na stacji bazowej (BTS) w Rościcach

Zbudowane przez rybołowy gniazdo na stacji bazowej (BTS) firmy Orange w Rościcach miało wątłe podstawy i silne wiatry stanowiły dla niego poważne zagrożenie. Dlatego po konsultacji z Komitetem Ochrony Orłów firma postanowiła je wzmocnić, wykonując w tym celu wieniec z materiału, które zgromadziły rybołowy. Tak wzmocnione gniazdo zostało następnie ułożone, z łatwością, na platformie będącej stabilną podbudową. Wracające z migracji ptaki zastały tym sposobem odnowione lokum, a to jak się w nim odnajdują można sprawdzić dzięki kamerze w bezpośrednim otoczeniu gniazda.

Link do poglądu na żywo z kamery dostępny jest tutaj.

Wideo
Firma: Orange
Tematyka materiału: BTS, Orange, stacje bazowe, Rościce, rybołów, telefonia komórkowa
AUTOR
Źródło
biuroprasowe.orange.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"