Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Ruszył nabór do tegorocznego konkursu o nagrodę Jamesa Dysona

Article Image
Konkurs ten adresowany jest choćby do studentów inżynierii powiązanych z dziedziną projektowania. Już teraz młodzi inżynierowie mogą zgłaszać do konkursu swoje różne, nowatorskie wynalazki, które rozwiązują naprawdę rzeczywiste problemy. Możliwości przesyłania zgłoszeń do konkursu przewidziane zostały nie później niż do dnia 17 lipca 2024 roku włącznie. Jak dotąd nagroda Jamesa Dysona wsparła przeszło 400 młodych wynalazców łączną kwotą ponad 1 miliona funtów.

Otwarty dla wszystkich studentów tegoroczny konkurs o nagrodę Jamesa Dysona ma na celu wyłonienie niezwykle ciekawych projektów, które dotyczą kwestii globalnych: od diagnostyki nowotworów, po klęski żywiołowe. Wśród dotychczasowych zwycięzców, którzy zdobyli duże uznanie ze strony jury konkursu, znalazły się takie koncepty jak m.in. terenowa przyczepa dla potrzeb ratowania osób rannych w strefach wojennych, inteligentny opatrunek z czujnikiem z łatwością oceniającym przebiegi gojenia się rany na podstawie pomiarów poziomu pH w tejże ranie, farba wykonana ze szkła pochodzącego z recyklingu, która dość znacznie minimalizuje zapotrzebowanie na klimatyzację, czy urządzenie do kontrolowania krwawienia z ran kłutych. Organizowany od 2005 roku konkurs o nagrodę Jamesa Dysona wsparł już 400 wynalazców i ich projekty nagrodami pieniężnymi w wysokości, która przekracza 1 milion funtów. Aż dwie z trzecich dotychczasowych zwycięzców konkursu o nagrodę Jamesa Dysona kontynuowało, w praktyce, komercjalizację swoich pomysłów. Międzynarodowy zwycięzca konkursu, a także z założenia wygrany w kategorii "Zrównoważony rozwój" projekt zgarną w tym roku nagrodę, tj. sumę pienieżną w wysokości 151 400 zł na rozwój wynalazków. Z kolei suma pieniężna równa kwocie 25 200 zł zostanie przekazana każdemu zwycięzcy na poziomie krajowym, na łącznie 30 "rynkach", w których odbywa się konkurs.

Logo firmy Dyson

Jak wyjaśnia założyciel firmy Dyson, James Dyson:

"Dzisiejszy świat potrzebuje więcej ludzi czynu rozwiązujących problemy, a nie tych całych, w rzeczywistości, populistów, którzy są nimi wyłącznie, na pozór, zainteresowani. Każdego roku konkurs o nagrodę Jamesa Dysona zapewnia młodym ludziom platformę dla ich wynalazków, np. medycznych bądź środowiskowych (...). To właśnie (...) wynalazcy prowadzą do ogromnych przełomów, niezależnie od tego, czy chodzi tu o opracowanie unikatowego i zrównoważonego materiału, czy zastosowanie sprytnych zasad inżynierii w celu poprawy życia ludzi. Nie mogę się już doczekać, by zobaczyć, jakie nowe wynalazki przyniesie tegoroczna edycja konkursu."

Więcej informacji pod adresem: dyson.pl

Pan James Dyson - założyciel firmy Dyson
Wideo
Firma: Dyson
Tematyka materiału: Dyson, James Dyson, konkursy, nowatorskie wynalazki, projekty elektroniczne, wynalazki
AUTOR
Źródło
dyson.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"