Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Cyfrowy druk bezpośredni

Article Image
Współcześnie druk cyfrowy stanowi prawdziwą rewolucję w technologii drukarskiej na skalę przemysłową. Wypierając tradycyjną metodę sitodruku, pozwala na: otrzymanie ciekawych efektów i stosowanie nieskończonej palety kolorów oraz przejść tonalnych. Przywołany druk jest: znacznie mniej skomplikowany, jak również tańszy od sitodruku. Stosuje się go m.in. przy tworzeniu folii dekoracyjnych do klawiatur membranowych, a także przy nadruku bezpośrednim na obudowach dla urządzeń elektronicznych.

W największym uproszczeniu sitodruk polega na przeciskaniu farby przez siatkę, która ma, w żądanym wzorze, odsłonięte oczka. Zachodzi konieczność drukowania każdej z barw osobno, a także istotna jest kolejność nakładania: kolorów, nadlewki i marginesów. Nalezy podkreślić, że druk przez sita bardzo drobnego tekstu jest uciążliwy, ponieważ oczka mogą zapychać się, przez co drukowane elementy są niepełne. Jednak zasadniczą zaletą sitodruku jest ostrość w połączeniu z brakiem efektu pływania kolorów na jednolitych kolorystycznie powierzchniach. W przypadku druku cyfrowego chodzi o nanoszenie głowicą: drukarki, plotera, albo też i innej maszyny, kropek w barrwach CMYK, tj.: cyjan, magenta, żółty (yellow) i czarny (black). Kropki te nie są widoczne gołym okiem - dopiero pod mikroskopem widać labirynty drobnych kropek (nie inaczej). Wielkość poszczególnych kropek definiuje odpowiedni kolor i jego nasycenie. W wielu drukarkach stosuje się też inne odcienie, które poszerzają paletę kolorystyczną.

Logo firmy LC Elektronik

Bezpośredni druk cyfrowy najczęściej stosowany do druku na obudowach urządzeń. Mogą to, w praktyce, być obudowy wykonane z: tworzywa ABS, poliwęglanu, aluminium odlewanego i profili aluminiowych. Dzięki zastosowaniu wysokiej gamy metod przygotowania powierzchni, przed drukiem można zadrukować praktycznie każdy materiał. Druk cyfrowy daje ogromne, w istocie, możliwości estetyczne, jak również opcję personalizacji druku w postaci np. numerów seryjnych. Dlatego pozwala na eliminację produkcji: etykiet, a także tabliczek znamionowych. Druk cyfrowy nie wymaga najczęściej dodatkowych etapów produkcji - nie trzeba naświetlać klisz, wykonywać matryc czy sit, więc jest dużo tańszy od innych technologii. Nadruk cyfrowy pozwala na stworzenie produktu o spójnej, nowoczesnej estetyce, za niewygórowaną cenę.

Więcej informacji tutaj oraz na poniższym filmie.

Wideo
Firma: LC Elektronik
Tematyka materiału: aluminium, CMYK, druk cyfrowy, klawiatury membranowe, LC Elektronik, sitodruk
AUTOR
Źródło
lcelektronik.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"