Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Mikrosatelita EagleEye firmy Creotech Instruments przeszedł pomyślnie testy środowiskowe

Article Image
Firma Creotech Instruments z powodzeniem realizuje kolejne fazy swego, kluczowego projektu w segmencie kosmicznym - budowy polskiego mikrosatelity obserwacyjnego EagleEye. Pomyślnie zakończone testy środowiskowe miały na celu sprawdzenie m.in. czy satelita spełnia wymagania niezbędne do wystrzelenia na orbitę i czy jest odporny, w rzeczywistości, na warunki panujące w kosmosie.

Wszystkie etapy badań mikrosatelita EagleEye przeszedł pomyślnie, potwierdzając własną w istocie niezawodność, zwiększając bezpieczeństwo planowanej na 2024 rok misji satelitarnej (i nie tylko). Projekt satelity obserwacyjnego EagleEye, o masie 60 kg, opiera się na autorskiej platformie HyperSat, która pozwala na prowadzenie różnych misji - od technologicznych oraz naukowych, po misje w "daleki kosmos". Jej modułowa konstrukcja zapewnia skalowalność w zakresie: 25-100 kg - a w przyszłości przeszło ponad 200 kg. Mikrosatelita EagleEye zostanie wyposażony w teleskop optyczny, zdolny do robienia wysokorozdzielczych obrazów Ziemi, na poziomie 1 m, oraz komputer instrumentu.

Logo firmy Creotech Instruments

Jak wyjaśnia prezes firmy Creotech Instruments, Grzegorz Brona:

"Wyniesienie na orbitę swego satelity (...) będzie istotnym wydarzeniem (...). Z powodzeniem realizujemy kolejne etapy tego projektu, które nas do chwili startu. Niedawno zakończyliśmy testy środowiskowe, które obejmowały symulację próżni, zmian temperatury, promieniowania słonecznego, a także i testy wibracyjne. Przestrzeń kosmiczna to wymagające środowisko do pracy dla każdego urządzenia. Dlatego tak kluczowe jest odtworzenie tych warunków jeszcze kiedy satelita jest na Ziemi oraz sprawdzenie jego odporności oraz funkcjonalności. EagleEye z powodzeniem przeszło testy. Tym samym spełniliśmy ważne kryteria niezbędne do tego, by zrealizować następne etapy tego, kluczowego dla naszej firmy, projektu. Przewidujemy, że na początku 2024 roku EagleEye będzie już gotowy do integracji z rakietą Falcon 9 (...), która, w 2024 roku, wyniesie na orbitę naszego polskiego mikrosatelitę obserwacyjnego Ziemi (...)."

Więcej informacji pod adresem creotech.pl

Pan Grzegorz Brona - prezes firmy Creotech Instruments
Wideo
Firma: Creotech Instruments
Tematyka materiału: Creotech Instruments, EagleEye, Grzegorz Brona, mikrosatelity, przestrzeń kosmiczna, satelity
AUTOR
Źródło
creotech.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"