Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Technologie T-MATE firmy Toyota zwiększające bezpieczeństwo podczas długich podróży

Article Image
Dalekie, wielogodzinne podróże są istotnym wyzwaniem dla kierowcy i sprawdzianem dla systemów bezpieczeństwa. Najnowsze technologie T-MATE firmy Toyota same na swój sposób wspierają kierowcę w każdej sytuacji, dbając o innych uczestników ruchu.

Na unikatowe technologie T-MATE firmy Toyota składa się: pakiet Toyota Safety Sense (TSS), a także systemy wspierające kierowcę w trakcie prowadzenia czy też parkowania. Najnowsza, trzecia generacja pakietu Toyota Safety Sense jest sukcesywnie wprowadzana do kolejnych, w istocie, modeli samochodów. Po raz pierwszy pakiet można zaktulizować sposobem: Over-The-Air (OTA), poprzez moduł komunikacyjny DCM zapewniający bezprzewodowe połączenia, jeżeli chodzi o sieć internet. Tym sposobem kierowca ma zapewniony dostęp do najnowszych usprawnień systemu i może aktywować nowe funkcje.

Jeden z samochodów firmy Toyota wyposażony w technologie T-MATE

Wyposażone w technologie T-MATE samochody przypominają także o zaplanowaniu postoju, w trakcie dłuższych jazd (SWS). Kluczowym rozwiązaniem, które potrafi ostrzec o nieuwadze, za kółkiem, np. w trakcie długiej, monotonnej jazdy na autostradzie, jest kamera monitorująca kierowcę (DMC). Jej działanie sprzężono z układem awaryjnego zatrzymania pojazdu (EDSS), który, w przypadku braku reakcji kierowcy, automatycznie zatrzymuje auto na pasie ruchu, po czym: uruchamia światła awaryjne i odblokuje drzwi, by ułatwić dostęp służbom ratunkowym (nie inaczej). Asystent bezpiecznego wysiadania z pojazdu (SEA) ostrzega przed otwieraniem drzwi w razie ryzyka kolizji z: nadjeżdżającym z tyłu autem bądź też rowerzystą. Z kolei układ RSRS przypomina o sprawdzeniu tylnych foteli przed wyjściem z pojazdu.

Jeden z samochodów firmy Toyota wyposażony w technologie T-MATE

W trakcie długich podróży, drogami szybkiego ruchu, nieoceniony jest inteligentny tempomat adaptacyjny (IACC), który działa w całym zakresie prędkości, a także współpracuje z układem rozpoznawania znaków drogowych (RSA), pozwalając na idealne dostosowanie prędkości, do znaków na drogach. W najnowszej wersji przewidziano razem cztery ustawienia odległości od poprzedzającch pojazdów. Asystent utrzymania pasa ruchu (LTA) korzysta z udoskonalonej technologii sztucznej inteligencji, która to zapewnia mu skuteczność w trudnych sytuacjach i nie tylko. Asystent ten oferuje funkcję odchylenia toru jazdy, aby podczas omijania przeszkód zachować bezpieczny dystans od nich.

Jeden z samochodów firmy Toyota wyposażony w technologie T-MATE

Jedną z podstawowych technologii wspierających bezpieczeństwo kierowcy, ale także innych uczestników ruchu, jest układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS). Włącza się on błyskawicznie w sytuacji możliwej kolizji m.in. z: poprzedzającym samochodem, autem nadjeżdżającym z naprzeciwka oraz z: pieszymi i rowerzystami - na poboczu i przecinającymi jezdnię. Układ wykrywa również motocyklistów, np. jadących przed autem, nadjeżdżających z naprzeciwka i wyjeżdżających z prostopadłej ulicy, a także samochody nadjeżdżające z boku. Ponadto wykrywa rowerzystów w dzień oraz w nocy. Występuje też funkcja automatycznego i błyskawicznego ostrzegania tylnymi światłami awaryjnymi (ARFHL), która stara się pomóc, w istocie, kierowcy, który zbyt szybko zbliża się do auta. W wybranych modelach samochodów z nawigacją Smart Connect przewidziano funkcję ostrzegania o istotnych zagrożeniach, m.in. wypadkach, śliskiej drodze, czy zepsutych pojazdach - łącznie z możliwością zgłaszania tych zagrożeń innym kierowcom.

Więcej informacji pod adresem: toyotanews.eu

Wideo
Firma: Toyota
Tematyka materiału: bezpieczeństwo drogowe, kierowcy, pasażerowie, samochody, T-MATE, Toyota
AUTOR
Źródło
toyotanews.eu
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"