Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Nowatorski system do syntezy e-paliwa

Article Image
Naukowcy z Politechniki Warszawskiej (PW) posłużyli się klasyczną metodą produkcji paliw płynnych, w reaktorze Fishera-Tropscha. Postanowili ją nieco termodynamicznie połączyć z koelektrolizą wysokotemperaturową, z ang. Molten Carbonate Electrolysis wykorzystującą wodę i dwutlenek węgla. Tak powstał Hyflow - nowa koncepcja układu do wytwarzania ekologicznych paliw. Istotną zaletą rozwiązania jest to, że cały proces, w praktyce, przebiega w obiegu zamkniętym.

Za sprawą własnego projektu doktoranci PW wspierają rozwoje źródeł energii o niskiej emisji. Jest to niezwykle ważne w kontekście zmian klimatycznych. Jak wyjaśnia twórca rozwiązania oraz lider zespołu, który rozwija Hyflow, Aliaksandr Martsinchyk:

"Opracowaliśmy unikatowy system, który: przechwytuje i wykorzystuje emisje, minimalizując ilość odpadów i maksymalizując wydajność procesu. Nasz pomysł może z miejsca rozwiązać problem utrzymania samochodów z silnikami spalinowymi na drogach w Unii Europejskiej po 2035 roku. Do 2024 roku chcemy zbudować pierwszy prototyp proof-of-concept. Koncepcja projektu będzie następnie rozwijana przy wsparciu: Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, a także Narodowego Centrum Nauki, czy organizacji przyznających granty na prace badawczo-rozwojowe. Wspólnie z partnerami komercyjnymi będziemy w stanie: wdrożyć nasze pomysły i zbudować instalacje pilotażowe."

Więcej informacji pod adresem: pw.edu.pl

Idea rozwiązania Hyflow
Wideo
Firma: Politechnika Warszawska (PW)
Tematyka materiału: Aliaksandr Martsinchyk, e-paliwo, Hyflow, Politechnika Warszawska, PW, synteza paliwa
AUTOR
Źródło
pw.edu.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"