Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Wypowiedź dyrektora generalnego firmy NVIDIA na temat potencjału procesorów w aplikacjach sztucznej inteligencji (AI)

Article Image
Za pośrednictwem niedługiego materiału wideo, założyciel i dyrektor generalny firmy NVIDIA, Jensen Huang zwrócił się do liderów z branży: półprzewodników, technologii i komunikacji. Miało to miejsce podczas wydarzenia: ITF World 2023, zorganizowanego w Antwerpii w Belgii.

Zdaniem Huanga, przez ostatnie 40 lat branżą technologiczną rządził eksponencjalny wzrost wydajności procesorów (CPU). W jego następstwie pojawiły się istotne możliwości szybkiego przetwarzania danych. Jedną z nich jest integracja układów graficznych (GPU) z procesorami. Pionierem takiego podejścia jest firma NVIDIA, która zapoczątkowała akcelerację obliczeń, w wielu dziedzinach. Poprzez odciążenie oraz akcelerację algorytmów wymagających wysokiej mocy obliczeniowej, NVIDIA zwiększyła wydajność kluczowych aplikacji aż 10-100 razy. Stało się to początkiem istotnej rewolucji w obszarze sztucznej inteligencji (AI). W swoim materiale wideo Huang przedstawił nowy rodzaj sztucznej inteligencji zwany "ucieleśnioną", który sam rozumie, rozumuje i wchodzi w interakcje z rzeczywistym światem. Jej przykładem jest model VIMA firmy NVIDIA, który wykonuje zadania na podstawie masy podpowiedzi tekstowych, np. "przestaw obiekty, by pasowały do sceny". Jest to rozwiązanie uczące się pojęć lub czynności na podstawie demonstracji. Huang zaznaczył, że sztuczna inteligencja może dokonywać m.in. przewidywań podług wielu praw fizyki. Wyrazem tego są cyfrowe bliźniaki (ang. digital twins) oparte na platformie NVIDIA Omniverse i związane z nimi modele sztucznej inteligencji (AI) w obrębie platformy NVIDIA AI. Dla przykładu badacze z brytyjskiego Urzędu Energii Atomowej (ang. UK Atomic Energy Authority) oraz Uniwersytetu w Manchesterze (ang. The University of MAnchester) wspólnie tworzą cyfrowego bliźniaka, który ma odzwierciedlać budowany przez nich reaktor termojądrowy. Huang powiedział, że naukowcy mogą badać hipotezy, testując je, w istocie, w cyfrowym bliźniaku przed uruchomieniem fizycznego reaktora, poprawiając jego, w całości kluczową, wydajność pracy. Przedstawione przez Huanga rozwiązania stanowią już obietnicę dalszych postępów w branży półprzewodników - jak przyznał Huang:

"Z niecierpliwością czekam, aż modele sztucznej inteligencji, robotyka oraz cyfrowe bliźniaki (...) pomogą w rozwoju układów scalonych w przyszłości."

Więcej informacji tutaj oraz na poniższym filmie (w języku angielskim).

Wideo
Firma: NVIDIA
Tematyka materiału: cyfrowe bliźniaki, digital twins, Jensen Huang, NVIDIA, ucieleśniona sztuczna inteligencja, VIMA
AUTOR
Źródło
blogs.nvidia.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"