Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Prace nad algorytmami badającymi postrzeganie jakości wideo przez użytkowników

Article Image
Usługi wykorzystujące wideo są coraz bardziej powszechne. Jednym z problemów w przesyłaniu sygnału wideo jest pomiar jakości postrzeganej przez odbiorców. Z tego względu dość istotne jest szybkie wykrycie wszelkich zniekształceń. W przeciwnym razie może się to wiązać z odpływem klientów.

Pracownicy Instytutu Telekomunikacji Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH), a zwłaszcza jego zespół Video Quality of Experience QoE, pracują nad algorytmami, które określają i alarmują, kiedy to jakość wideo nie jest wystarczająca. W tym celu wykorzystuje się wyspecjalizowane laboratorium, do którego zapraszani są użytkownicy i badane jest ich zdanie na temat takich usług jak wideo i wirtualna rzeczywistość (VR). Naukowcy prowadzą badania na miejscu oraz sieci. Przytoczone laboratorium pozwala na badanie nowych, a także nie istniejących jeszcze usług i dowiadywanie się jaka jest jakość i wymagania owych rozwiązań. Proponowane przez Instytut Telekomunikacji AGH pomysły mogą pracować w chmurze obliczeniowej. Planowane jest wdrożenie indykatorów zniekształceń jakości wideo (algorytmów), które będą pracować i śledzić poziom tejże jakości. Aktualne wskaźniki jakości wideo są dostępne jako open source oprogramowanie, które można pobrać i uruchomić.

Logo Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH)

Jak wyjaśnia dr hab. inż. Mikołaj Leszczuk, prof. AGH:

„Chcielibyśmy móc dokonywać demonstracji ostatecznej wersji technologii, uwzględniającej zmiany rozdzielczości, w formie oprogramowania jako usługi (tj. z ang. Software as a Service, SaaS). Użytkownik będzie mógł przesyłać strumieniowo materiał wideo na nasz serwer, a my odpowiemy użytkownikowi - przez przeglądarkę bądź API, z wynikami analizy w formie wielu wartości indykatorów.”

Więcej informacji pod adresem: iet.agh.edu.pl

dr hab. inż. Mikołaj Leszczuk, prof. AGH
Wideo
Firma: Akademia Górniczo-Hutnicza (AGH)
Tematyka materiału: AGH, Akademia Górniczo-Hutnicza, jakość wideo, Mikołaj Leszczuk, QoE, wideo
AUTOR
Źródło
iet.agh.edu.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"