Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Podpis elektroniczny ma już ponad 20 lat w Polsce

Article Image
Tyle czasu już minęło od wprowadzenia w Polsce podpisu elektronicznego. Tylko na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia liczba jego użytkowników wzrosła dwa razy.

W 1998 r. w Szczecinie powstało pierwsze polskie centrum certyfikacji zwane "Certum” - dziś jest to podmiot Asseco Data Systems. Od 1999 r. płatnicy ZUS mogą przesyłać elektronicznie dokumenty opatrzone podpisem elektronicznym. Cztery lata później "Certum" wydało, w ręce ówczesnego Premiera RP Leszka Millera, pierwszy certyfikat kwalifikowany w Polsce. Było to zdarzenie zrównujące prawnie podpis: odręczny i elektroniczny. Od 2015 r. do 2019 r. przybyło niemal 200 tysięcy nowych użytkowników podpisu elektronicznego. W 2016 r. weszło w życie unijne rozporządzenie eIDAS ujednolicajace rynek podpisu elektronicznego w Europie. Dzięki niemu kwalifikowany podpis wydany w jednym z krajów Unii Europejskiej jest teraz ważny we wszystkich krajach wspólnoty, co ułatwia np. startowanie w europejskich przetargach. 2017 r. był również przełomowy - firma Asseco Data Systems wprowadziła wtedy w Polsce pierwszy, mobilny podpis kwalifikowany w chmurze. Do jego złożenia starczy sam smartfon - zastępuje on zestaw karty i czytnika.

Logo firmy Asseco Data Systems

Jak wyjaśnia prezes firmy Asseco Data Systems, Andrzej Dopierała:

"Od kilku lat obserwujemy rosnącą liczbę zastosowań podpisu elektronicznego zarówno dla obywateli, jak i firm, dla których elektroniczny obieg dokumentów to kluczowe usprawnienie procesów biznesowych. Przewiduję, że polski rynek wspomnianego podpisu będzie wzrastał o co najmniej kilkanaście procent rocznie, w ciągu najbliższych kilku lat."

Więcej informacji pod adresami: link 1 i link 2

Pan Andrzej Dopierała - prezes firmy Asseco Data Systems
Wideo
Firma: Asseco Data Systems
Tematyka materiału: Andrzej Dopierała, Asseco Daya Systems, Certum, certyfikaty kwalifikowane, eIDAS, podpisy elektroniczne
AUTOR
Źródło
assecods.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"