Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Przepis na prawdziwe obrazowanie 3D

Article Image
Pochodzący z Politechniki Warszawskiej (PW) oraz Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) badacze zaproponowali nową metodę zapisu holograficznych obrazów 3D. Wyniki ich prac opublikowano na łamach czasopisma "Nature Communications".

W ramach prowadzonych badań zastosowano magnetyczny nośnik w postaci stopu gadolinu, żelaza i kobaltu (GdFeCo) o grubości: 20 nm. Nośnik ten osadzono na szklanym podłożu. Jego ważną cechą jest możliwość stwarzania wzorów holograficznych poprzez skanowanie wiązką femtosekundowego lasera. Strukturę wzorów stanowią magnetyczne mikroobszary. Autorom publikacji w czasopiśmie "Nature Communications" udały się zapisy holograficzne o gęstości 3600×3600 punktów na cal kwadratowy. Zaproponowana przez naukowców metoda pozwala zapamiętywać obrazy holograficzne jak w dysku magnetycznym, przy czym zapis i eliminacja danych odbywa się dzięki laserowi. Jak wyjaśnia biorący udział w badaniach profesor Andrzej Stupakiewicz - naukowiec z Uniwersytetu w Białymstoku:

"Po raz pierwszy proponujemy zapis magnetyczny w celu tworzenia wzorów holograficznych w ośrodku optomagnetycznym. Jego najważniejszą zaletę stanowi możliwość zyskania dużej rozdzielczości i prędkości. Ultraszybki zapis magnetyczny gwarantuje zapis punktu w czasie poniżej 30 ps, co przy częstotliwości repetycji lasera równej 1 GHz pozwala na zapisy danych nieosiągalne w obecnych rozwiązaniach."

Więcej informacji tutaj oraz na poniższych materiałach.

Istota nowej metody zapisu holograficznych obrazów 3D
DATA SHEET
Do pobrania
Download icon Artykuł w czasopiśmie "Nature Communications"
Firma: Politechnika Warszawska (PW)
Tematyka materiału: GdFeCo, holografia, Nature Communications, Politechnika Warszawska, Uniwersytet w Białymstoku, zapis holograficzny
AUTOR
Źródło
pw.edu.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"