Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

30 lat działalności firmy ABB w Polsce

Article Image
W listopadzie 1992 roku powstał działający w Polsce podmiot ABB sp. z.o.o. Podczas ostatnich 30 lat podmiot ten zrealizował takie projekty jak: połączenie energetyczne LitPol Link, modernizacje polskich elektrowni i czołowych zakładów przemysłowych oraz zasilanie magistrali kolejowych i drugiej linii metra w Warszawie.

Na początku działalności firma ABB była reprezentowana w Polsce przez 16 spółek. Z czasem jednak organizacja okrzepła. Stało się możliwe efektywniejsze zarządzanie ofertą na rynku, a także dynamiczny rozwój lokalnych kompetencji inżynierskich. Strategiczny przegląd oferty i nacisk na cyfrowe rozwiązania znalazły swoje odzwierciedlenie w projektach ABB, którymi są w szczególności: pierwsza, cyfrowa stacja elektroenergetyczna w Polsce, funkcjonalny układ odzyskiwania energii z hamowania w warszawskim metrze, efektywne zarządzanie energią w biurowcu Warsaw UNIT, a także system predykcji i monitoringu w kopalni Bogdanka. Obecnie w portfolio ABB znajduje się ponad 160 cyfrowych rozwiązań. 

Logo firmy ABB

Na mapie świata ABB, Polska stanowi wyjątkowe miejsce działań. Dla przykładu w Krakowie działa Korporacyjne Centrum Technologiczne ABB, w którym projektowane są rozwiązania z zakresu m.in. inteligentnych budynków, elektromobilności lub systemów autonomicznych. Z kolei w Warszawie, w obrębie Globalnego Centrum Rozwiązań Zrobotyzowanych, specjaliści rozwijają technologie zautomatyzowanego pakowania i intralogistyki magazynowej. Własne jednostki badawczo-rozwojowe posiadają również fabryki ABB. Jak wyjaśnia prezes ABB Sp. z o.o, Stanisław Tański:

"Od trzydziestu lat pomagamy w modernizacji polskiego przemysłu, energetyki, transportu i infrastruktury (...). Byliśmy pierwszą działalnością, która w latach dziewięćdziesiątych wieku ubiegłego dostarczyła nowoczesnych technologii dla przemysłu i energetyki (...). Stwarzamy technologie spod szyldu Przemysłu 4.0, kładąc nacisk na cyfryzację (...). Jest to symboliczne rozpoczęcie kolejnej dekady w życiu firmy. Zrównoważony rozwój jest częścią naszego DNA. To nie są jedynie produkty oszczędzające energię, zeroemisyjne fabryki i biura. Istotną wagę przykładamy do różnorodności oraz zapobiegania wykluczeniu, co widać po zmieniającej się strukturze zatrudnienia."

Więcej informacji tutaj oraz na filmach pod zdjęciem.

Pan Stanisław Tański - prezes ABB Sp. z o.o
Firma: ABB
Tematyka materiału: ABB, centra technologiczne, cyfrowe rozwiązania, inżynieria, nowoczesne technologie, Stanisław Tański
AUTOR
Źródło
new.abb.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"