Na początku działalności firma ABB była reprezentowana w Polsce przez 16 spółek. Z czasem jednak organizacja okrzepła. Stało się możliwe efektywniejsze zarządzanie ofertą na rynku, a także dynamiczny rozwój lokalnych kompetencji inżynierskich. Strategiczny przegląd oferty i nacisk na cyfrowe rozwiązania znalazły swoje odzwierciedlenie w projektach ABB, którymi są w szczególności: pierwsza, cyfrowa stacja elektroenergetyczna w Polsce, funkcjonalny układ odzyskiwania energii z hamowania w warszawskim metrze, efektywne zarządzanie energią w biurowcu Warsaw UNIT, a także system predykcji i monitoringu w kopalni Bogdanka. Obecnie w portfolio ABB znajduje się ponad 160 cyfrowych rozwiązań.
Na mapie świata ABB, Polska stanowi wyjątkowe miejsce działań. Dla przykładu w Krakowie działa Korporacyjne Centrum Technologiczne ABB, w którym projektowane są rozwiązania z zakresu m.in. inteligentnych budynków, elektromobilności lub systemów autonomicznych. Z kolei w Warszawie, w obrębie Globalnego Centrum Rozwiązań Zrobotyzowanych, specjaliści rozwijają technologie zautomatyzowanego pakowania i intralogistyki magazynowej. Własne jednostki badawczo-rozwojowe posiadają również fabryki ABB. Jak wyjaśnia prezes ABB Sp. z o.o, Stanisław Tański:
"Od trzydziestu lat pomagamy w modernizacji polskiego przemysłu, energetyki, transportu i infrastruktury (...). Byliśmy pierwszą działalnością, która w latach dziewięćdziesiątych wieku ubiegłego dostarczyła nowoczesnych technologii dla przemysłu i energetyki (...). Stwarzamy technologie spod szyldu Przemysłu 4.0, kładąc nacisk na cyfryzację (...). Jest to symboliczne rozpoczęcie kolejnej dekady w życiu firmy. Zrównoważony rozwój jest częścią naszego DNA. To nie są jedynie produkty oszczędzające energię, zeroemisyjne fabryki i biura. Istotną wagę przykładamy do różnorodności oraz zapobiegania wykluczeniu, co widać po zmieniającej się strukturze zatrudnienia."
Więcej informacji tutaj oraz na filmach pod zdjęciem.