Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Tygodniowy Przegląd Nowych Produktów - 2.09.2022 r.

Article Image
Przedstawiamy podsumowanie produktowych nowości oraz kluczowych wydarzeń mijającego tygodnia. Przegląd obejmuje m.in. ograniczniki przepięć, routery, ekrany i zestawy rozwojowe z układem FPGA.

Innowacyjne rozwiązania LG Electronics na targach IFA 2022

W ramach odbywających się w dniach: 2-6 września 2022 r. targach IFA 2022 w Berlinie firma LG Electronics zaprezentuje gamę inteligentnych rozwiązań. Na stoisku firmy będzie czekał na odwiedzających m.in. 97-calowy telewizor evo Gallery Edition. Ten największy telewizor OLED na świecie nadaje domowej rozrywce całkowicie nowy wymiar. Jest to możliwe dzięki wyśmienitej jakości obrazu z samoświecącymi pikselami. Na targach IFA 2022 pokazanych zostanie również kilka wielkoekranowych telewizorów klasy premium, wliczając 88-calowy SIGNATURE OLED 8K i 136-calowy ekran Micro LED o rozdzielczości 4K. Ci, którzy przybędą na stoisko LG Electronics, będą mogli doświadczyć wielu wrażeń z gry na ekranach OLED w strefie "Flex Arcade" urządzonej w stylu retro. Wewnątrz znajdzie się kilka stanowisk, gdzie na zainteresowanych czekać będą gry na konsole oraz klasyki na telewizorach OLED, w tym OLED Flex. Co więcej, będzie dostępna strefa Lifestyle - prezentowany będzie tam szereg dedykowanych produktów oraz usług. Można będzie podziwiać m.in. najnowsze telewizory OLED Objet, głośnik bezprzewodowy BOOM 360, a także ekskluzywne meble i dodatki do domu holenderskiej marki Moooi. Na stanowisku "Ergo Monitor Workstation" odwiedzający będą mogli zapoznać się szczegółowo z nowymi monitorami firmy LG Electronics. Z kolei w sektorze "UltraGear Gaming Monitor Play Zone" na zainteresowanych czekać będzie duży wybór monitorów do gier.

Firma LG Electronics na targach IFA 2022

Developer Kit for Intel Pathfinder for RISC-V (PR-115): nowy zestaw rozwojowy od firmy Terasic

Firma Terasic ogłosiła dostępność najnowszego zestawu rozwojowego Developer Kit for Intel Pathfinder for RISC-V. Zestaw obejmuje układ FPGA rodziny Cyclone IV E wyposażony w 115 tysięcy programowalnych bloków logicznych. Układ ten jest dedykowany procesorom RISC-V. Wszystko to przy 4 pamięciach: SDRAM, SRAM, Flash oraz EEPROM. Obecny w zestawie sterownik USB Blaster służy do debugowania rdzeni RISC-V bądź konfiguracji układu FPGA. Zestaw posiada takie peryferia jak: diody LED (o kolorach: czerwonym i zielonym), przyciski, przełączniki, 2 gniazda USB, 24-bitowe złącze VGA, gniazdo PS/2 dla klawiatury oraz myszy, odbiornik podczerwieni, dekoder telewizji analogowej, który wspiera standardy: PAL, SECAM i NTSC, wyświetlacz LCD 16×2 znaków, a także 24-bitowy kodek audio. Razem z nimi istnieją złącza: GPIO i HSMC przeznaczone dla zewnętrznych modułów i zestawów (szczególnie bez układów FPGA). Zastosowania zestawu Developer Kit for Intel Pathfinder for RISC-V są różne i obejmują m.in. przetwarzanie audio/wideo, zaawansowane kontrolery oraz bramki logiczne. Za jego ochronę przed upadkami odpowiada płyta pleksiglasowa. Obsługę zestawu zapewnia środowisko Quartus firmy Intel razem z dokumentacją elektroniczną na stronie producenta. Kabel USB jest dołączony do Developer Kit for Intel Pathfinder for RISC-V. Zasilacz również.

Nowy zestaw rozwojowy Developer Kit for Intel Pathfinder for RISC-V (PR-115) od firmy Terasic

EX220 firmy TP-Link: wydajny router standardu Wi-Fi 6, który uwzględnia protokół TR-069 i narzędzie Aginet Config

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom dostawców usług internetowych (ISP), firma TP-Link wprowadziła do oferty router EX220, który obsługuje standard Wi-Fi 6. Dzięki rozbudowanej automatyzacji, router przyspiesza dołączanie urządzeń do sieci. Opracowane przez TP-Link urządzenie zapewnia do 1800 Mb/s przepustowości w 2 pasmach: do 1201 Mb/s w paśmie 5 GHz i do 574 Mb/s w paśmie 2,4 GHz. Użytkownicy EX220 mogą stosować pasmo 5 GHz dla wrażliwych na opóźnienia aplikacji, np. streamingu multimediów w jakości Full HD. Pasmo 2,4 GHz sprawdza się dla takich rozwiązań jak: asystenci głosowi, kamery monitoringu czy inteligentne oświetlenie. Za bezpieczeństwo wymiany danych odpowiada protokół WPA3. W routerze EX220 zastosowano innowacyjne rozwiązania poprawiające zasięg oraz wydajność bezprzewodowych sieci. Jednym z nich jest technika OFDMA, która umożliwia podłączenie większej liczby urządzeń przy mniejszych opóźnieniach transmisji. Dzięki funkcji Airtime Fairness starsze urządzenia nie powodują spadku przepustowości sieci. Doskonały zasięg oraz stałą siłę sygnału zapewniają 4 anteny o wysokim zysku wspierane przez technologię Beamforming (kształtowania wiązki), która umożliwia lokalizację łączących się z routerem urządzeń i zwiększanie siły sygnału nadawanego w ich stronę. Router jest objęty trzyletnią gwarancją producenta.

Router EX220 firmy TP-Link

Skuteczne w działaniu ograniczniki przepięć VARITECTOR PU AC IoT firmy Weidmüller

Ograniczniki przepięć VARITECTOR PU AC IoT przeznaczone są dla sieci zasilania: 230/400 V. Ograniczniki te zapewniają najwyższy stopień ochrony dla różnych, przemysłowych sieci energetycznych. Profesjonalna ochrona instalacji jest w pełni gwarantowana. Ograniczniki VARITECTOR PU AC IoT rejestrują impulsy przepięciowe i monitorują połączenia przewodu ochronnego lub chwilowe przepięcia. Umożliwia to wyciąganie wniosków odnośnie okresu użytkowania oraz efektywniejszego planowania prac serwisowych. Użytkownik otrzymuje dane eksploatacyjne do przejrzenia, a także komunikaty informujące, że okres eksploatacji ograniczników dobiega końca i muszą zostać one wymienione przy następnej konserwacji. Bardzo istotna jest możliwość monitorowania pracy ograniczników przepięć VARITECTOR PU AC IoT podczas działania. Funkcja IoT może wytrzymać prąd piorunowy, co oznacza, że dane są dostępne po wystąpieniu napięcia udarowego. Intuicyjną integrację z przemysłowym IoT zapewnia m.in serwer sieci web. Korzystanie z protokołu MQTT sprzyja dostępowi do danych w postaci znormalizowanych protokołów. Protokół MQTT zarządza transmisjami. Proste oraz tanie monitorowanie danych za pośrednictwem usług w chmurze jest kluczowym czynnikiem decydującym o wykorzystaniu ograniczników przepięć VARITECTOR PU AC IoT w aplikacjach przemysłowego IoT.

Ograniczniki przepięć VARITECTOR PU AC IoT firmy Weidmüller

Nuron: nowa, wydajna platforma akumulatorowa firmy Hilti z funkcją transmisji danych

Firma Hilti oferuje nową platformę akumulatorową Nuron, która ułatwia pracę na budowie, usprawnia zarządzanie parkiem maszyn oraz wspiera operatorów maszyn. Jest to oparte na bateriach rozwiązanie o jednym napięciu, co umożliwia jego użycie w lekkich lub ciężkich aplikacjach. Dzięki platformie Nuron wszystkie akumulatory i prostowniki stają się w pełni kompatybilne z narzędziami, co jest kluczowym czynnikiem podczas optymalizacji parku maszyn i redukcji kosztów z nim związanych. Nowa platforma umożliwia realizację prac, które są wykonywane za pomocą narzędzi zasilanych paliwem bądź wysokim napięciem. Zaprojektowany od postaw interfejs baterii zapewnia wydajny transfer energii względem narzędzi przewodowych. Baterie platformy Nuron są wytrzymałe - zawierają wzmacniane włóknem szklanym wypełnienia, a także absorbujące uderzenia obudowy, co gwarantuje działanie w wymagających warunkach. Kluczowe podzespoły elektroniczne są chronione przed wilgocią, pyłem oraz zanieczyszczeniami. Platformę akumulatorową Nuron cechuje wiarygodna analiza danych - wszystkie narzędzia generują dane, które są gromadzone w bateriach i wysyłane do chmury podczas ładowania. Nie wymaga to ingerencji ze strony operatora. Gromadzone dane obejmują m.in. częstość i stopień zużycia, miejsce ostatniego ładowania oraz stan baterii. Umożliwia to optymalizację zużycia akumulatorów. Zapisane dane mogą posłużyć do raportowania i natychmiastowego informowania o trybie pracy urządzenia. Dane te można pozyskać z komputera lub aplikacji mobilnej ON!Track. Pozwala to ograniczać przestoje, optymalizować park maszyn, a także zwiększać produktywność u wielu klientów.

Platforma akumulatorowa Nuron firmy Hilti

Wspierana przez TME rywalizacja zespołu Aristurtle w wyścigach bolidów elektrycznych

Aristurtle to grecki zespół studentów, których pasję stanowią elektryczne bolidy wyścigowe. Studenci z greckiego Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach projektują, konstruują i biorą udział w wyścigach takich bolidów. W dniach 13-17.07.2022 r. zespół wspierany przez TME stanął do rywalizacji na torze w północnych Włoszech w ramach formuły Student FASTA. Na torze pojawiły się zespoły z wielu europejskich uczelni. Pierwsze dni poświęcone były testom technicznym bolidów. Niestety podczas jednego z nich, dotyczącego systemu hamulcowego, doszło do awarii. Ogromnym wysiłkiem zespołu udało się przeprowadzić niezbędne naprawy w niespełna dzień, co pozwoliło na ukończenie testów i udział w wyścigu. Rywalizacja toczyła się nie tylko torze wyścigowym - kiedy bolidy zaliczały kolejne konkurencje, inni członkowie zespołów prezentowali swoją wiedzę oraz umiejętności dotyczące zagadnień: od zarządzania projektami, przez planowanie kosztów i realizację prototypów. W ostatecznym rozrachunku zespołowi Aristurtle udało się zająć 10. miejsce. Jest to jednak dopiero początek sezonu, a studenci już szykują się do następnych zawodów - tym razem w Austrii, na słynnym Red Bull Ring.

Rywalizacja wspieranego przez TME zespołu Aristurtle w wyścigach bolidów elektrycznych

Wydajna tuba oświetleniowa MASTER LEDtube UE firmy Philips

Dzięki wysokiej sprawności energetycznej, tuba oświetleniowa MASTER LEDtube UE firmy Philips może pomóc klientom przezwyciężyć problemy związane ze światowym kryzysem energetycznym, rosnącą presją na obniżenie śladu węglowego oraz surowszymi regulacjami unijnymi. Oferowana przez Philips tuba zużywa o 60% mniej energii niż zwykła żarówka LED. MASTER LEDtube UE spełniają rygorystyczne kryteria klasy A w ramowych regulacjach Unii Europejskiej. W tych przepisach produkty oświetleniowe muszą mieć efektywność minimum 210 lm/W. Dzięki żywotności stu tysięcy godzin nowa tuba działa pięć razy dłużej, aniżeli jej zwykły odpowiednik MASTER TL-D. Eliminuje to potrzebę regularnych wymian, co zwiększa oszczędności przy jednoczesnej redukcji odpadów.

Tuba oświetleniowa MASTER LEDtube UE firmy Philips

Wkrótce webinar «Application Development with Vitis Accelerated Libraries»

Oferowana przez Xilinx platforma Vitis obejmuje otwartoźródłowe, dopracowane pod kątem wydajności biblioteki przyspieszające działanie aplikacji bez zmiany ich kodów. Biblioteki te udostępniono w serwisie GitHub. Każda z nich jest w pełni skalowalna. Biblioteki Vitis można stosować na wszystkich rozwiązaniach firmy Xilinx przy użyciu 3 języków programowania: C, C++ i Python. W czasie webinarium przedstawiony zostanie przykład, który pokazuje sposób użycia biblioteki Vitis Accelerated PL dla zestawu Alveo U50 (od Xilinx). Program webinarium uwzględnia m.in. przegląd bibliotek Vitis Accelerated Libraries oraz przygotowanie aplikacji z użyciem biblioteki Vitis Graph Library. Webinar odbędzie się 14 września 2022 r., o godzinie 17:00 czasu CEST (ang. Central European Standard Time).

Rejestracja na webinar odbywa się tutaj.

Webinar «Application Development with Vitis Accelerated Libraries»

Zobacz również:

Dowiedz się więcej na temat:

Adafruit Industries, AVT Korporacja, Elwik, HEUTHES, Intel, Lanour Beauty Lounge, LG Electronics, PhilipsSamsung, Stena Recycling, TEMPO Communications, Terasic, Transfer Multisort Elektronik (TME), TP-Link, Unexpected Labs, Weidmüller, Xilinx

Firma: AVT Korporacja
Tematyka materiału: Aristurtle, Developer Kit for Intel Pathfinder for RISC-V, EX220, MASTER LEDtube UE, Nuron, VARITECTOR PU AC IoT
AUTOR
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"