Człowiek jest w stanie wizualnie ocenić jakość oraz poprawność produktu. Jednak tylko raz - przy wielokrotnej realizacji identycznej czynności każda osoba staje się subiektywna, ze względu na sugestie, które narzuca jej umysł. Ludzki mózg ma tendencję do ujednolicania postrzeganych obiektów. Szuka on w nich określonych całości. W efekcie dostrzeżenie nieprawidłowości w produktach jest niemożliwe. Współczesne roboty są pozbawione takich ograniczeń - dostrzegają one najmniejsze detale w ramach powtarzanych czynności. Jak wyjaśnia menedżer ds. rozwoju mowych technologii w firmie Etisoft Smart Solutions, Jakub Rudner:
"(...) Systemy wizyjne działają nieporównywalnie szybciej niż człowiek. Ocena poszczególnych produktów jest błyskawiczna. (...) System może oceniać jednocześnie wiele produktów. Innymi słowy, działanie maszyny jest szybsze i mniej podatne na błędy niż kontrola w wykonaniu człowieka. Mniej błędów to mniej reklamacji oraz sprawniejsze funkcjonowanie zakładu przemysłowego. Ostatecznie przekłada się to na wzrost zysków."
Systemy wizyjne mają za zadanie zwiększyć trafność procesów kontrolnych i dokonać przyspieszenia tych procesów. Zasadnicza rola tych systemów to: zmniejszenie liczby błędów, a przez to reklamacji. W tym celu nalezy ustalić sposób funkcjonowania wspomnianych systemów. Od określenia ich zadań zależą koszty zakupu, wdrożenia i konfiguracji. Należy ustalić czy produkt ma być zatrzymany na czas inspekcji (czy jego kontrola ma się odbywać w ruchu) oraz sformułować wymagania, które muszą spełniać komponenty systemów. W szczególności mowa tu o takich kwestiach jak: wymagany poziom dokładności, liczba inspekcji na sekundę, czy identyfikacja koloru. W tym względzie staje się nieodzowna kamera - element większego systemu wizyjnego, połączonego z linią produkcyjną, który jest zintegrowany z nowoczesnymi rozwiązaniami IT. Jak wyjaśnia Rudner:
"System wizyjny działa poprzez zastosowanie algorytmu analizującego obraz. (...) Algorytm (ten - przyp. red.) poddaje się konfiguracji, dostosowanej do aktualnego obiektu kontroli. W nowoczesnych systemach wizyjnych konfiguracja zachodzi w sposób automatyczny."
W rezultacie nowoczesny system wizyjny to nie tylko kamera, ale i odpowiednie oprogramowanie oraz właściwe wdrożenie, ktore uwzględnia m.in prawidłowe parametry wraz z układem oświetlenia. Rozbudowany system to rozwiązanie niezbędne w przypadku różnorodności i zmienności kontrolowanych produktów, przy dużej liczbie zakłóceń, wielozadaniowości i często zmieniających się zadaniach. System wizyjny ma na celu automatyzację procesów kontrolnych.
Przy wdrażaniu systemów to człowiek odgrywa kluczową rolę. Efektywność pomiaru nie jest możliwa bez jakościowego sprzętu i oprogramowania. Ważne jest dobranie parametrów oraz konfiguracja wspomnianych systemów. Wdrożenie warto powierzyć specjalistom potrafiącym dobierać odpowiednie kamery. Kompatybilność tych kamer z ustalonym układem oświetlenia musi zostać rozważona. Montaż samodzielnej kamery bez kompletnego systemu wizyjnego, w czasach wysokich wymogów jakościowych w branży produkcyjnej mija się z celem. Koszt nowoczesnego systemu wizyjnego wykracza poza cenę kamery. Korzyści wynikające z automatyzacji procesów kontrolnych gwarantują jednak zwrot poniesionych kosztów, pod warunkiem prawidłowego wdrożenia.
Więcej informacji pod adresem: https://www.controlengineering.pl