Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Ile kosztuje współczesny system wizyjny?

Article Image
Blisko ¾ klientów sugeruje się ceną przy wyborze systemów wizyjnych. Wielu z nich jest jednak z tego powodu niezadowolonych. Choć najprostszy czujnik wizyjny kosztuje kilka tysięcy euro, to w jego przypadku nie można mówić o istotnym poziomie automatyzacji procesów i szczególnym usprawnieniu kontroli produkcji. Rozbudowany system wizyjny to koszt 30 tysięcy euro lub więcej. Biorąc pod uwagę wpływ takiego systemu na pracę firmy oraz uwzględniając szybki zwrot inwestycji, warto rozważyć wybór droższego rozwiązania.

Człowiek jest w stanie wizualnie ocenić jakość oraz poprawność produktu. Jednak tylko raz - przy wielokrotnej realizacji identycznej czynności każda osoba staje się subiektywna, ze względu na sugestie, które narzuca jej umysł. Ludzki mózg ma tendencję do ujednolicania postrzeganych obiektów. Szuka on w nich określonych całości. W efekcie dostrzeżenie nieprawidłowości w produktach jest niemożliwe. Współczesne roboty są pozbawione takich ograniczeń - dostrzegają one najmniejsze detale w ramach powtarzanych czynności. Jak wyjaśnia menedżer ds. rozwoju mowych technologii w firmie Etisoft Smart Solutions, Jakub Rudner:

"(...) Systemy wizyjne działają nieporównywalnie szybciej niż człowiek. Ocena poszczególnych produktów jest błyskawiczna. (...) System może oceniać jednocześnie wiele produktów. Innymi słowy, działanie maszyny jest szybsze i mniej podatne na błędy niż kontrola w wykonaniu człowieka. Mniej błędów to mniej reklamacji oraz sprawniejsze funkcjonowanie zakładu przemysłowego. Ostatecznie przekłada się to na wzrost zysków."

Systemy wizyjne w praktyce

Systemy wizyjne mają za zadanie zwiększyć trafność procesów kontrolnych i dokonać przyspieszenia tych procesów. Zasadnicza rola tych systemów to: zmniejszenie liczby błędów, a przez to reklamacji. W tym celu nalezy ustalić sposób funkcjonowania wspomnianych systemów. Od określenia ich zadań zależą koszty zakupu, wdrożenia i konfiguracji. Należy ustalić czy produkt ma być zatrzymany na czas inspekcji (czy jego kontrola ma się odbywać w ruchu) oraz sformułować wymagania, które muszą spełniać komponenty systemów. W szczególności mowa tu o takich kwestiach jak: wymagany poziom dokładności, liczba inspekcji na sekundę, czy identyfikacja koloru. W tym względzie staje się nieodzowna kamera - element większego systemu wizyjnego, połączonego z linią produkcyjną, który jest zintegrowany z nowoczesnymi rozwiązaniami IT. Jak wyjaśnia Rudner:

"System wizyjny działa poprzez zastosowanie algorytmu analizującego obraz. (...) Algorytm (ten - przyp. red.) poddaje się konfiguracji, dostosowanej do aktualnego obiektu kontroli. W nowoczesnych systemach wizyjnych konfiguracja zachodzi w sposób automatyczny."

Systemy wizyjne w praktyce

W rezultacie nowoczesny system wizyjny to nie tylko kamera, ale i odpowiednie oprogramowanie oraz właściwe wdrożenie, ktore uwzględnia m.in  prawidłowe parametry wraz z układem oświetlenia. Rozbudowany system to rozwiązanie niezbędne w przypadku różnorodności i zmienności kontrolowanych produktów, przy dużej liczbie zakłóceń, wielozadaniowości i często zmieniających się zadaniach. System wizyjny ma na celu automatyzację procesów kontrolnych. 

Przy wdrażaniu systemów to człowiek odgrywa kluczową rolę. Efektywność pomiaru nie jest możliwa bez jakościowego sprzętu i oprogramowania. Ważne jest dobranie parametrów oraz konfiguracja wspomnianych systemów. Wdrożenie warto powierzyć specjalistom potrafiącym dobierać odpowiednie kamery. Kompatybilność tych kamer z ustalonym układem oświetlenia musi zostać rozważona. Montaż samodzielnej kamery bez kompletnego systemu wizyjnego, w czasach wysokich wymogów jakościowych w branży produkcyjnej mija się z celem. Koszt nowoczesnego systemu wizyjnego wykracza poza cenę kamery. Korzyści wynikające z automatyzacji procesów kontrolnych gwarantują jednak zwrot poniesionych kosztów, pod warunkiem prawidłowego wdrożenia.

Pan Jakub Rudner - menedżer ds. rozwoju mowych technologii w firmie Etisoft Smart Solutions

Więcej informacji pod adresem: https://www.controlengineering.pl

Firma:
Tematyka materiału: czujniki wizyjne, Etisoft Smart Solutions, Jakub Rudner, kamery, rozwiązania IT, systemy wizyjne
AUTOR
Źródło
https://www.controlengineering.pl/
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"