Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Odporny na tarcie i promieniowanie filament Z-PEEK firmy Zortrax

Article Image
Z-PEEK stanowi jeden z najwytrzymalszych polimerów na Ziemi. Zaiste jego stosunek wytrzymałości do wagi porównywalny jest tylko ze stalą nierdzewną. Materiał cechuje rewelacyjne właściwości termiczne. Z-PEEK znosi różne testy w komorach próżniowo-termicznych, stosowanych przy kwalifikacji materiałów do lotów kosmicznych.

Odporny na promieniowanie filament Z-PEEK przeszedł pomyślnie testy ścierania, na które, z pewnością, składały się 22 miliony cykli układu 2 kół zębatych - pracujących z szybkością ok. 1600 obrotów na minutę. Ponadto próbki tego filamentu wytrzymały 46 miesięcy wystawione na promieniowanie w kosmosie. Filament Z-PEEK cechują rewelacyjne właściwości abrazyjne i może być uzywany do druku części działających w układach typu polimer-metal. Parametry odgazowania filamentu są zgodne z wymogami Europejskiej Agencji Kosmicznej, które to, na dobrą sprawę, ujęto w standardzie ECSS-Q-ST-70-02C. Filament Z-PEEK kompatybilny jest z drukarką 3D Zortrax Endureal i może być stosowany m.in. samodzielnie w trybie pojedynczej ekstruzji, bądź też z wyłamywanymi podporami z materiału Z-SUPPORT HT w trybie ekstruzji podwójnej. Właściwości mechaniczne próbek Z-PEEK są równe najwyższym jakie dotychczas opisano w literaturze naukowej. Filament Z-PEEK może być wykorzystany także w: przemyśle wydobywczym i w zaawansowanej inżynierii mechanicznej. Materiał wytrzymuje schładzanie do temperatury: -100°C, a także rozgrzewanie do temperatury: 250°C. Filament Z-PEEK może wprost posłużyć do druku odpornych na promieniowanie części mechanicznych. Wykonane z filamentu pierścienie pracują m.in. na pokładzie wysłanej na Jowisza sondy JUNO.

Więcej informacji tutaj oraz na dokumencie pod zdjęciem.

Przykład zastosowania filamentu Z-PEEK
DATA SHEET
Wideo
Do pobrania
Download icon Karta katalogowa filamentu Z-PEEK Download icon Karta bezpieczeństwa filamentu Z-PEEK Download icon Instrukcja wygrzewania filamentu Z-PEEK Download icon Badania właściwości odgazowywania filamentu Z-PEEK
Firma: Zortrax
Tematyka materiału: drukarki 3D, kosmos, promieniowanie kosmiczne, Zortrax, Z-PEEK, Zortrax Endureal
AUTOR
Źródło
zortrax.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"