Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Trwają prace nad recyklingiem proszku do drukarek 3D

Article Image
Polsko-niemiecki zespół naukowców, a także specjalistów z firm branży technologii przyrostowych prowadzi badania nad dobrą metodą regeneracji zużytych proszków poliamidowych. Pozwoli to na ponowne wykorzystanie tysięcy ton tego materiału w druku 3D. Liderem grupy badawczej jest Politechnika Wrocławska (PWr).

Wykonywane badania dotyczą najpopularniejszej grupy proszków tworzyw sztucznych, które są stosowane w procesie selektywnego laserowego spiekania (ang. selective laser sintering - SLS) tj. technologii przyrostowej, potocznie zwanej drukiem 3D. Metoda polega na spiekaniu, warstwa po warstwie, tworzywa sztucznego, w oparciu o cyfrowy model. Prace rozpoczęły się od dociekliwej analizy natury degradacji proszków poliamidowych w procesie SLS, czy pełnej charakterystyki recyklatu. Kolejny etap to długotrwałe próby oraz testy dotyczące możliwości jego przetwarzania. Naukowcy będą sprawdzać swoje założenia, wytwarzając formy, zarówno na urządzeniach Centrum Zaawansowanych Systemów Produkcyjnych PWr, jak i na wiernych maszynach przemysłowych. W ramach prac ma zaistnieć także stacja do produkcji mieszanin na bazie recyklingowanych proszków. Buduje ją Zakład Badawczy Przemysłu Piekarskiego, w Bydgoszczy, który do tej pory wykazał się ogromnym doświadczeniem w tworzeniu aparatury dla sypkich produktów spożywczych.

Więcej informacji pod adresem: pwr.edu.pl

Galeria
Wideo
Firma: Politechnika Wrocławska (PWr)
Tematyka materiału: drukarki 3D, Politechnika Wrocławska, proszki drukarskie, proszki poliamidowe, PWr, Zakład Badawczy Przemysłu Piekarskiego
AUTOR
Źródło
pwr.edu.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"