Stosowana współcześnie technologia kodów kreskowych została opatentowana w 1952 roku, choć jej teoretyczne podstawy powstały jeszcze we wczesnych lat trzydziestych XX wieku - z pewnością była to wówczas jedynie czysta abstrakcja. Przez wyjątkowo długi czas brakowało, przez wzgląd na niedostępność używanych dzisiaj technologii, urządzeń do odczytów kodów, o których mowa w tym wpisie. Trzeba było czekać aż do 1969 roku, kiedy powstał laser zdolny do odczytu kodów kreskowych. Był to rewelacyjny kandydat, z którego wciąż się korzysta, jak chodzi wygodne w stosowaniu oznaczenia produktów.
Za pierwszą, praktyczną, udaną implementację kodów kreskowych odpowiedzialne było IBM, które w 1971 roku stworzyło tzw. uniwersalny kod produktu (ang. UPC), czyli to, co na co dzień wielu uważa za "kod kreskowy" (choć jest to pojęcie ogólne, a rodzajów kodów kreskowych w istocie rzeczy można wskazać szereg). Tak rozumiany kod kreskowy z powodzeniem odnalazł swoje zastosowanie w amerykańskim supermarkecie Marsh w Troy w stanie Ohio - przy czym wcześniej trzeba było zainstalować dedykowany skaner do obsługi kodu UPC. Doszło do tego w czerwcu 1974 roku, a wkrótce potem 26 czerwca zeskanowano pierwszy produkt z kodem - opakowanie gumy do żucia Wrigley's Juicy Fruit. W taki właśnie sposób objawił się światu kod kreskowy, a niespełna 3 lata później w Europie powstał konkurencyjny standard kodów EAN - standard, który upowszechnił się w Polsce jeszcze w 1990 roku, przed fuzją standardów: EAN i UPC w globalny system kodów kreskowych GS1, który powstał w 1998 roku i jest używany w miejscu poprzednich z wysokim powodzeniem.
Bez wątpienia kod kreskowy zrewolucjonizował szereg branż - od handlu, przez logistykę, po hotelarstwo i opiekę zdrowotną. Usprawnił on i przyśpieszył działanie, a co za tym idzie dzięki niemu poszczególne branże poczęły osiągać zwiększone zyski.
Więcej informacji pod adresem: posnet.com.pl