Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Czy łatwo podszyć się pod nadawcę e-maila w domenie pocztowej, której używasz? Sprawdź!

Article Image
Cyberprzestępcy podszywają się pod instytucje bądź różne osoby, wysyłając fałszywe wiadomości z podrobionych adresów poczty elektronicznej. Jak się przed tym chronić? Otóż "Bezpieczna poczta" - proste narzędzie opracowane przez NASK PIB, weryfikuje bezpieczeństwo usług pocztowych w danej domenie. Z tego narzędzia skorzystało już przeszło 25 tysięcy użytkowników.

Poprzez stronę bezpiecznapoczta.cert.pl można sprawdzić konfigurację poczty na 2 sposoby:

1. Sprawdzenie domeny

Po wybraniu tej opcji należy wpisać adres domeny w odpowiednie pole, zatwierdzić i czekać z cierpliwością na wynik analizy, który zwracany jest już po co najmniej kilku sekundach. W ten sposób weryfikowane są mechanizmy: SPF i DMARC, natomiast żeby skontrolować działanie mechanizmu DKIM, należy skorzystać z drugiej metody, rekomendowanej przez CERT Polska.

2. Wysłanie testowego e-maila

Druga metoda polega na przesłaniu wiadomości testowej na specjalnie wygenerowany adres e-mail, który jest jednorazowy. Już po kilku sekundach od kliknięcia "Wyślij", strona odświeży się, pokazując informacje o konfiguracji 3 mechanizmów weryfikacji nadawcy poczty, tj. SPF, DMARC i DKIM.

Warto zaznaczyć, że weryfikacja domeny przy użyciu "Bezpiecznej poczty" nie wymaga wielu innych, dodatkowych działań. Jeżeli administrator prawidłowo skonfiguruje instrumenty: SPF, DMARC i DKIM, wiadomości e-mail weryfikowane są automatycznie.

Więcej informacji pod adresem: nask.pl

Firma: NASK PIB
Tematyka materiału: bezpieczna poczta, e-mail, NASK PIB, oszustwa, poczta elektroniczna, weryfikacja adresów e-mail
AUTOR
Źródło
nask.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"