Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Elektronika 2D w skali przemysłowej

Article Image
Kolejny ważny krok w badaniach nad materiałami dwuwymiarowymi. Zaistniała nowa metoda, która otwiera drzwi do masowej produkcji urządzeń opartych, w praktyce, na przytoczonych materiałach.

Obecnie większość z urządzeń, które korzystają z materiałów dwuwymiarowych, powstaje na drodze eksfoliacji, która powoduje: defekty i zanieczyszczenia w warstwach. Nie pozwala ona na skalowanie rozwiązań, co z punktu widzenia przemysłu stanowi poważne ograniczenie. Na dobrą sprawę wyzwanie stanowi dobór metod wytwarzania heterostruktur, które prowadzą w istocie do skalowalności powtarzalności, a przy tym umożliwiają modyfikację części podłoża. Jest to wymagane w celu minimalizacji liczby operacji technologicznych, które przyczynić się mogą do powstawania skaz. W centrum uwagi znalazły się heterostruktury van der Waalsa, w praktyce łączące różne typy materiałów dwuwymiarowych. Opracowana metoda umożliwia, z całą pewnością, selektywną produkcję heterostruktur poprzez osadzanie z fazy gazowej przy pomocy napromieniowania wiązką elektronów. Cały proces polega na naświetleniu podłoża - np. grafenu, za pomocą silnej wiązki elektronów. Elektrony modyfikują podłoże i "nasycają", z łatwością, ładunkiem elektrycznym. Na tym naświetlonym podłożu powstaje kolejna warstwa materiałów dwuwymiarowych, choćby półprzewodników, takich jak: siarczek wolframu. Jeżeli podłoże jest "starzone", to w miejscach naświetlonych rośnie warstwa, a jeśli jest "świeże", to wzrost jest zablokowany w miejscach naświetlonych, co otwiera nowe możliwości.

Więcej informacji pod adresami: link 1 i link 2

Istota opracowanej metody
Wideo
Firma: Politechnika Warszawska (PW)
Tematyka materiału: heterostruktury, materiały dwuwymiarowe, Politechnika Warszawska, produkcja przemysłowa, PW, wiązki elektronów
AUTOR
Źródło
pw.edu.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"