Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Firma Zortrax opracowała autorską technologię druku 4D

Article Image
Druk 3D stanowi technologię wytwarzania przyrostowego, która umożliwia tworzenie obiektów "warstwa po warstwie". Czwartym wymiarem dodanym w technologii druku 4D jest czas. Obiekty drukowane w 4D mogą zmieniać geometrię lub inne własności w odpowiedzi na takie bodźce jak: temperatura, wilgoć i prąd elektryczny.

Zanim technologia druku 4D odnalazła zastosowanie trzeba było rozwiązać dużo problemów. W szczególności zależne od temperatury otoczenia zmiany kształtu obiektów zachodziła, gdy doszło do przekroczenia zadanych wartości progowych - nie inaczej. Nie było też możliwości, i to ważkiej, sekwencyjnego uruchamiania takich obiektów. Skłoniło to firmę Zortrax do tego, by opracować swoją technologię druku 4D. Wykorzystano drukarkę M300 Dual do wykonania mechanizmów opierających się na połączeniu polimerów z pamięcią kształtu oraz materiałów przewodzących prąd elektryczny. W tych mechanizmach polimery z pamięcią kształtu pełnią, z nawiązką, rolę siłowników, a materiały przewodzące prąd elektryczny pracują jako, zasilane elektrycznie, komponenty, które uruchamiają mechanizm. Udało się stworzyć demonstratory technologiczne prezentujące 3 rodzaje ruchu: zginanie, skręt i rozkładanie, które można było, od ręki, aktywować naciśnięciem przycisku.

Logo firmy Zortrax

Jak wyjaśnia Head of Research and Development w firmie Zortrax, Michał Siemaszko:

"Druk 4D wzbudził znaczne zainteresowanie (...), ponieważ technologia ta może umożliwić (...) zmniejszenie masy wdrażalnych konstrukcji takich jak: anteny, wysięgniki, czy różne czujniki. Ciężar takich konstrukcji (...)  jest sumą samej konstrukcji i mechanizmu, który ją rozmieszcza (...)."

Więcej informacji tutaj oraz na filmie pod zdjęciem.

Pan Michał Siemaszko - Head of Research and Development w firmie Zortrax
Wideo
Firma: Zortrax
Tematyka materiału: druk 3D, druk 4D, drukarki, M300 Dual, Michał Siemaszko, Zortrax
AUTOR
Źródło
zortrax.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"