Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Operacje medyczne z wykorzystaniem HoloLens 2

Article Image
W krakowskim Szpitalu na Klinach lekarzy wspiera unikalna technologia rozszerzonej rzeczywistości (AR) HoloLens 2 pomysłu Microsoft. Wszystko to w trosce o najwyższe bezpieczeństwo pacjentów i uproszczenie planowania oraz przebiegu operacji.

Dzięki HoloLens 2, chirurdzy mogą łatwo przeglądać narządy pacjenta w postaci hologramów 3D. Umożliwia to unikalne oprogramowanie przetwarzające obrazy: tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Obrazy takie można wykorzystać do planowania operacji oraz w trakcie zabiegów. Umożliwia to zajrzenie do wnętrza ciała pacjenta i obejrzenie jego organów, z dowolnej perspektywy. Wszystko to bez inwazyjnych ingerencji. Można w całości dokładnie, kiedy trzeba, zaplanować całą operację i przeprowadzić ją ze sporą łatwością dzięki poznaniu uwarunkowań anatomicznych pacjenta.

Logo firmy Microsoft

Jak wyjaśnia pracujący w krakowskim szpitalu na Klinach prof. Tomasz Rogula:

"Chodzi o to, żeby dla przykładu zobaczyć ten żołądek takim, jakim rzeczywiście jest u tejże pacjentki, w pełnej skali, wielkości i kształcie. Tak, aby dokładnie zaplanować miejsce, gdzie operacja powinna być wykonana. Możemy w czasie rzeczywistym wyciągnąć dany obraz - w tym wypadku żołądek, obejrzeć go ze wszystkich stron, obracając go w przestrzeni, i w pełni zobaczyć, czy są jakieś miejsca, na które musimy przy operacji uważać (...) Jest to niebywała sprawa."

Więcej informacji pod adresem: news.microsoft.com

Prof. Tomasz Rogula
Wideo
Firma: Microsoft
Tematyka materiału: AR, HoloLens 2, Kraków, operacje medyczne, rzeczywistość rozszerzona, Tomasz Rogula
AUTOR
Źródło
news.microsoft.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"