Sponsorowany przez NASA satelita został w całości zbudowany przez Uniwersytet Stanowy Utah. Wystrzelenie GASPACS miało miejsce 26 stycznia 2022 r. Satelita wyruszył w kosmos z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (patrz galeria). Jego wystrzelenie zakończyło się sukcesem - potwierdziły to zdjęcia z kamery pokładowej GASPACS. Po osiągnięciu orbity satelita służył m.in. do testów nadmuchiwanego systemu AeroBoom. Testy trwały 18 godzin. Misja satelity wykazała możliwość użycia platformy Raspberry Pi w kosmosie. Platforma ta z powodzeniem może spełniać rolę klasycznych komputerów pokładowych.
Umieszczony w GASPACS komputer Raspberry Pi Zero W wykonywał niezbędne obliczenia. Ponad 80% oprogramowania satelity zostało napisane w języku Python. Raz na kilka sekund moduł Beetle firmy DFRobot ustałał czy komputer funkcjonuje. Przy braku odpowiedzi z jego strony moduł odłączał zasilanie.
Podczas misji satelita GASPACS napotkał niebezpieczne rozbłyski Słońca. Mimo styczności z nimi satelita wciąż działał. Jak wyjaśnia zespół projektowy GASPACS:
"Choć zdarzyła awaria paneli słonecznych (...) nasze autorskie zabezpieczenia (...) pozwoliły komputerowi Raspberry Pi Zero W działać bez przerwy."
Satelita kontynuował przesyłanie zdjęć na Ziemię, aż do wejścia w jej atmosferę. Koniec misji GASPACS był równoważny z tym wejściem. Doszło do tego 23 maja 2022 r.
Więcej informacji pod adresami: link 1, link 2 i link 3 oraz na poniższych materiałach.