Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

GASPACS: pierwszy na świecie satelita CubeSat z komputerem Raspberry Pi Zero W

Article Image
Ten mający kształt prostopadłościanu satelita (ang. CubeSat) przebywał w kosmosie przez 117 dni. Koniec jego pracy nastąpił 23 maja 2022 r. Celem GASPACS (ang. Get Away Special Passive Attitude Control Satellite) były m.in. testy nadmuchiwanego systemu AeroBoom. System udowodnił zdolność małych statków kosmicznych do ich samostabilizacji na orbicie. Satelita cechował się rozmiarami: 10×10×11,3 cm.

Sponsorowany przez NASA satelita został w całości zbudowany przez Uniwersytet Stanowy Utah. Wystrzelenie GASPACS miało miejsce 26 stycznia 2022 r. Satelita wyruszył w kosmos z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (patrz galeria). Jego wystrzelenie zakończyło się sukcesem - potwierdziły to zdjęcia z kamery pokładowej GASPACS. Po osiągnięciu orbity satelita służył m.in. do testów nadmuchiwanego systemu AeroBoom. Testy trwały 18 godzin. Misja satelity wykazała możliwość użycia platformy Raspberry Pi w kosmosie. Platforma ta z powodzeniem może spełniać rolę klasycznych komputerów pokładowych.

Satelita GASPACS w czasie budowy
Satelita GASPACS w czasie budowy

Umieszczony w GASPACS komputer Raspberry Pi Zero W wykonywał niezbędne obliczenia. Ponad 80% oprogramowania satelity zostało napisane w języku Python. Raz na kilka sekund moduł Beetle firmy DFRobot ustałał czy komputer funkcjonuje. Przy braku odpowiedzi z jego strony moduł odłączał zasilanie.

Komputer Raspberry Pi Zero W umieszczony na płytce PCB przeznaczonej dla satelity GASPACS
Moduł Beetle firmy DFRobot

Podczas misji satelita GASPACS napotkał niebezpieczne rozbłyski Słońca. Mimo styczności z nimi satelita wciąż działał. Jak wyjaśnia zespół projektowy GASPACS:

"Choć zdarzyła awaria paneli słonecznych (...) nasze autorskie zabezpieczenia (...) pozwoliły komputerowi Raspberry Pi Zero W działać bez przerwy."

Zespół projektowy GASPACS
Zespół projektowy GASPACS

Satelita kontynuował przesyłanie zdjęć na Ziemię, aż do wejścia w jej atmosferę. Koniec misji GASPACS był równoważny z tym wejściem. Doszło do tego 23 maja 2022 r. 

Więcej informacji pod adresami: link 1, link 2 i link 3 oraz na poniższych materiałach.

Budowa satelity GASPACS
Galeria
Firma: Raspberry Pi Foundation
Tematyka materiału: AeroBoom, GASPACS, kamery pokładowe, NASA, satelity, Raspberry Pi Zero W,
AUTOR
Źródło
usu.edu
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"