Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

O ochronie przeciwsłonecznej teleskopu kosmicznego Jamesa Webba parę słów

Article Image
Ten warty 10 miliardów dolarów złożony przyrząd jest niezwykły w różnych aspektach, wliczając w to opracowaną przez inżynierów NASA ochronę przed ciepłem ze strony Słońca, którą stanowi przedstawiona na załączonym zdjęciu osłona (niniejszy wpis w pełni o niej traktuje).

Mowa tu o pięciu membranach wielkości kortu tenisowego, rozkładających się „jedna na drugiej”,  które mają za zadanie obniżyć temperaturę teleskopu o kilkaset stopni, wraz z próżnią między tymi membranami (wspomniany przyrząd jest przewidziany do pracy w temperaturze ok. -223°C). Do ich rozłożenia potrzeba 107 siłowników MRD (ang. Membrane Release Devices) z drutami, które należy „przeciąć”, w celu „uwolnienia” dostępnych w aktuatorach sprężyn wypychających podane wyżej membrany (niektórzy inżynierowie porównują pracę tychże siłowników do pirotechnicznej metody wystrzeliwania poduszek bezpieczeństwa w samochodach). Wszystko to przy ustawieniu przyrządu, względem Słońca, zapobiegającym dodatkowemu „przegrzewaniu się” teleskopu (tym sposobem membrany nie będą pracować „w skrajnych” warunkach - prędzej w optymalnych). Tak rozumiana osłona przeciwsłoneczna ma zostać wstępnie zastosowana po 10 dniach od udanego wystrzelenia „Webba”, wraz z jego zwierciadłem, na które składa się 18 sześciokątnych segmentów (zwierciadło to jest 100 razy „mocniejsze” od zwierciadła teleskopu Hubble’a i zacznie działać po 6 miesiącach). 

Docelowym miejscem „pracy” teleskopu będzie punkt libracyjny (punkt równowagi) L2, do którego dotrze on w ciągu 29 dni (potem minie pół roku nim zostaną zarejestrowane pierwsze dane oraz rok nim naukowcy otrzymają je w dokładnej formie). Naukowcy wierzą, że dzięki przyrządowi będą oni mogli lepiej zrozumieć procesy formowania się gwiazd, szczególnie dzięki analizom promieniowania podczerwonego, którego „sygnatury” pozwalają wykryć takie substancje jak woda i metan (będzie to okazja m.in. dla młodych pasjonatów astronomii, którzy planują zostać naukowcami).

Radości z „Webba” jest co nie miara, o czym świadczy poniższy wpis NASA na portalu Twitter:

Wpis NASA na portalu Twitter obwieszczający pomyślne wystrzelenie teleskopu Jamesa Webba w kosmos (tłumaczenie: „Jest: ostatnie spojrzenie na teleskop kosmiczny Jamesa Webba, który zmierza w głąb przestrzeni kosmicznej, by odpowiedzieć na nasze największe pytania. Sam, w bezkresie kosmosu, Webb rozpocznie niedługo trwający ok. 2 tygodnie proces zmierzający do tego, by rozmieścić swoje anteny, lustra oraz osłonę”)

Tak trzymać, oby tak dalej!

Firma:
Tematyka materiału: aktuatory, NASA, Membrane Release Devices, misje NASA, ochrona przeciwsłoneczna, punkt libracyjny, punkt równowagi L2, siłowniki, siłowniki MRD, teleskop kosmiczny, teleskop Hubble’a, teleskop Webba, teleskop Jamesa Webba, Twitter
AUTOR
Źródło
www.fierceelectronics.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"