Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Sterownik programowalny easyE4 z oferty TME

Article Image
Firma EATON jest znanym producentem osprzętu elektrycznego, w tym także sterowników programowalnych.

Współcześnie podstawowym sposobem realizacji algorytmu sterowania nawet bardzo prostych algorytmów sterowania w systemach automatyki jest zastosowanie sterownika programowalnego. Tak jest szybciej, łatwiej, taniej i bardziej niezawodnie. Znak czasów; funkcjonalność określa się przy ekranie komputera, a nie przy stanowisku do lutowania. 

Przykładem tego typu prostego (ale o dużych możliwościach) sterownika jest tytułowy EATON easyE4 przedstawiony na lIustracji 1.

Kompaktowy sterownik easyE4 wyposażony w wyświetlacz

Sterowniki easyE4 pozwalają wdrożyć nawet złożone algorytmy sterowania. Dzięki modułowej budowie seria easyE4, przy współpracy z innymi produktami Eaton, równie dobrze sprawdzi się przy sterowaniu pracą maszyn czy fragmentów linii produkcyjnej, jak i automatyzacji oświetlenia budynków. Jednostka podstawowa, czyli sam sterownik, może być różnie wyposażona. Zależnie od konkretnego modelu może posiadać: 

  • do 8 wejść cyfrowych,
  • do 4 wejść analogowych o 12-bitowej rozdzielczości,
  • od  4 do 8 wyjść tranzystorowych lub przekaźnikowych,
  • wyświetlacz, 
  • klawiaturę,
  • złącze karty pamięci SD (przechowującej program sterownika i rejestrowane dane),
  • złącze RJ-45 przeznaczone do komunikacji z siecią Ethernet, 
  • złącze dla łączników easyConnect służące do przekazywania danych między jednostką podstawową a modułami rozszerzeń. 

Pełen asortyment sterowników rodzinyeasyE4 dostępny w TME możemy, wraz z danymi technicznymi, znaleźć w odpowiednim dziale katalogu.

Bezpośrednio do jednego sterownika easyE4 można podłączyć do 11 dodatkowych modułów, co daje maksymalną liczbę 188 wejść/wyjść. Modele UC mogą być zasilane dowolnym napięciem: 12 VDC, 24 VDC lub 24 VAC. Wersja AC obsługuje napięcia od 100 V do 240 VAC lub DC. Do artykułu dołączona jest karta katalogowa rodziny easyE4 zawierająca parametry techniczne oraz opis przykładowych implementacji sterownika.

Sterowniki tej serii mogą być programowane przy użyciu jednej z czterech metod dostępnych w środowisku easySoft. Pierwszą jest schemat drabinkowy. Druga metoda to tekst strukturalny, czyli kod zbliżony do programowania w jednym języków tekstowych (C++, Java, Python itd.). Pozostałe dwie metody to schematy EDP oraz schemat blokowy. Dzięki tej różnorodności każdy użytkownik znajdzie odpowiednie rozwiązanie. 

Sterowniki easyE4 pozwalają nie tylko kontrolować pracę urządzeń, ale również zbierać dane o stanie systemu. Monitorowane informacje mogą zostać przekazane użytkownikowi za pomocą wbudowanego wyświetlacza, ale również przesłane przez sieć lokalną (LAN) do serwera. Zebrane w ten sposób informacje pozwalają w czasie rzeczywistym, zdalnie nadzorować pracę podłączonych urządzeń. Służy do tego np. autorskie rozwiązanie EATON, środowisko Galileo które umożliwia ono między innymi prezentację danych w formie strony HTML5, którą otworzyć można w zwykłej przeglądarce internetowej. Rozwiązanie to pozwoli na pełną personalizację prezentowanych informacji, a także kontrolę pracy całego systemu.

Do pobrania
Download icon Karta katalogowa
Firma: Transfer Multisort Elektronik (TME)
Tematyka materiału: Sterownik programowalny easyE4
AUTOR
Źródło
www.tme.eu
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"