Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Elementy systemów pneumatycznych Festo w ofercie firmy TME

Article Image
W katalogu TME możemy znaleźć elementy do budowy systemów pneumatycznych, w tym podstawowe artykuły z dziedziny utrzymania ruchu. Pośród dostawców w tej kategorii znajdziemy także firmę Festo. To renomowany producent wysokiej jakości elementów z zakresu pneumatyki i automatyki przemysłowej.

Komponenty Festo  znajdujemy w licznych aplikacjach, między innymi w branży spożywczej, motoryzacyjnej, papierniczej, opakowaniowej, elektronicznej, chemicznej oraz w przemyśle energetycznym i gospodarce wodno-ściekowej. W bogatej, liczącej ponad tysiąc pozycji, ofercie produktów Festo dostępnych w katalogu TME nie brakuje również tych najbardziej podstawowych i prostych komponentów jakimi są złączki wtykowe i przewody pneumatyczne. Są one niezbędnym elementem każdej przemysłowej aplikacji sprężonego powietrza. 

Złączki wtykowe serii QSM są dedykowane do instalacji sprężonego powietrza o ciśnieniu do 6 bar lub do instalacji próżniowych, zwłaszcza do aplikacji wymagających małych rozmiarów.

Najważniejsze cechy złączek serii QSM to:

 • wykonane z tworzywa PBT i mosiądzu niklowanego,
 • szeroki wybór typów: prosta, kątowa, przelotowa, rozgałęźna T lub rozgałęźna Y,
 • gwint M3, M5, M6, M8, G1/8”, R1/8”,
 • średnica przewodu: 3 mm, 4 mm, 6 mm,
 • ciśnienie robocze: od (-0,95) bar do 6 bar (ciśnienie robocze mierzone względem ciśnienia otoczenia w którym pracuje instalacja),
 • temperatura pracy: od (-10)°C do 80°C.

Złączkę prostą Festo  QSM-1_8-6-I (złączka prosta przeznaczona do przewodów o średnicy 6 mm z gwintem R1/8’’) przedstawia ilustracja 1.

Złącze pneumatyczne proste

Szczegółowe parametry znajdziemy w dołączonej do tego artykułu karcie katalogowej oraz w udostępnionym przez producenta filmie.

Rozszerzeniem obszaru zastosowań złączek tej rodziny są elementy z serii QS. One również przeznaczone są do instalacji sprężonego powietrza lub próżni i wykonane są z tych samych materiałów, co QSM – dzielą z nimi również dopuszczalną temperaturę pracy oraz ciśnienie. Różnica polega na tym, że są przeznaczone do przewodów o większych średnicach:

 • średnica przewodu: 4 mm, 6 mm, 8 mm, 10 mm, 12 mm, 16 mm, 22 mm,
 • gwint: G1/8”, G1/4”, G3/8”, G1/2”, R1/8”, R1/4”, R3/8”, R1/2”.

Drugą grupą produktów przeznaczonych do budowy instalacji pneumatycznych (stanowiących niezbędne uzupełnienie asortymentu złączek) są przewody pneumatyczne. Wykonane są z poliamidu, polietylenu, poliuretanu lub PVC o średnicy zewnętrznej 3 mm, 4 mm, 6 mm, 8 mm, 9 mm, 10 mm, 12 mm i 16 mm. W zależności od wymagań producent oddaje do dyspozycji użytkownika różne wykonania:

 • PAN – przewód standardowy o ciśnieniu roboczym do do 19 bar, zakres temperatur od (-30)°C do 80°C.
 • PAN-MF – przewód przeznaczony do aplikacji mobilnych, zwiększony zakres temperatur od (-60)°C do 100°C w połączeniu z wysokim zakresem ciśnień, aż do 27 bar.
 • PAN-V0 – przewód odporny na odpryski spawalnicze, zakres temperatur pracy od (-30)°C do 90°C, zakres ciśnień do 12 bar.
 • PEN – przewód odporny na ścieranie w aplikacjach dynamicznych, elastyczny i łatwy do układania dzięki zmniejszonym promieniom gięcia, zakres temperatur od (-30)°C do 60°C, zakres ciśnień do 10 bar.
 • PFAN – przewód odporny na chemiczne środki czyszczące i hydrolizę, bezpieczny dla żywności (zgodny z FDA), zastosowanie do szerokiego zakresu temperatur od (-20)°C do 150°C, zakres ciśnienia do 16 bar.
 • PLN – przewód odporny na chemiczne środki czyszczące i hydrolizę, zakres ciśnienia do 14 bar, zakres temperatur od (-30)°C do 80°C.
 • PUN – przewód elastyczny, zakres temperatur od (-35)°C do 60°C, zakres ciśnień do 10 bar.
 • PUN-H – przewód odporny na hydrolizę, aplikacje z wodą, zakres temperatur od (-35)°C do 60°C, zakres ciśnień do 10 bar.
 • PUN-V0 – przewód o zmniejszonej palności, dedykowany do stref zagrożonych pożarem, zakres temperatur od (-35)°C do 60°C, zakres ciśnień do 10 bar.
Wideo
Do pobrania
Download icon Karta katalogowa
Firma: Transfer Multisort Elektronik (TME)
Tematyka materiału: Złącza i przewody pneumatyczne Festo
AUTOR
Źródło
www.tme.eu
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"