Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Cyfrowy czujnik przeszkody E18-D80NK-N

Article Image
Tytułowy element to przetwornik służący do wykrywania obecności przeszkody w regulowanej odległości. Zasada działania oparta na analizie ilości odbitego od przeszkody światła podczerwonego. Przetwornik jest wykonany w formie cylindrycznej, z przewodami wyprowadzonymi na "tylnej podstawie".

Na "przedniej podstawie" znajduje się dioda LED emitująca podczerwień (pasmo niewidoczne gołym okiem, ale wystarczy spojrzeć na nią przez aparat telefonu komórkowego) i fotoelement mierzący natężenie promieniowania odbitego. Przetwornik wymaga zasilania 5 VDC, konsumuje 100 mA i ma wyjście cyfrowe (TTL). Zastosowanie jest bardzo nieskomplikowane i wyjaśnia je dostarczony przez producenta "schemat aplikacyjny" który określa otoczenie układowe złożone się z zasilania i jednego rezystora podciągającego.

Schemat aplikacyjny przetwornika

Należy zwrócić uwagę na to, że jeżeli przetwornik nie wykrywa przeszkody, to jego wyjście znajduje się w stanie wysokim. Wykrycie przeszkody sygnalizowane jest przejściem wyjścia w stan niski. Dodatkowo stan wyjścia sygnalizowany jest wbudowaną diodą LED, która zapala się gdy zostanie wykryta przeszkoda w odległości mniejszej niż ustawiona. Odległość tę można ustawić w zakresie od 6 cm do 80 cm przy użyciu potencjometru dostępnego obok diody LED. Procedura kalibracji jest dokładnie opisana w karcie katalogowej, ale w skrócie polega na ustawieniu czujnika w pożądanej odległości do przeszkody i przy użyciu potencjometru spowodowaniu zmiany stanu diody LED.

Wymiary przetwornika

Przetwornik na pewno przyda się do budowy układów zabezpieczeń "stref niebezpiecznych", ale także do wszelkiego typu robotów i pojazdów autonomicznych.

DATA SHEET
Do pobrania
Download icon Karta katalogowa cyfrowego czujnika przeszkody E18-D80NK-N
Firma:
Tematyka materiału: E18-D80NK-N, czujnik obecności przeszkody
AUTOR
Źródło
www.aksotronik.com.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"