Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Redefinicja pojęcia półprzewodników w kontekście rozwiązań sztucznej inteligencji (AI)

Article Image
Sztuczna inteligencja (AI) napędza nie tylko nagłówki poczytnych gazet i wyceny akcji giełdowych. Jest to również ciągłe przesuwanie granic technologii półprzewodnikowej, aby powstało to, co wydaje się być nieosiągalne. Takiego zdania jest pracujący w firmie Intel pan Bob Brennan, który kieruje pracami w dziale inżynierii półprzewodnikowej tej firmy. Przekonajmy się, co więcej może powiedzieć na ten temat wspomniana osoba.

Zacznijmy od przedstawienia następującego spostrzeżenia pana Boba Brennana:

"Popyt stanowi w ogólności rzecz nienasyconą - zdaje się, że nie ma końca. Dlatego jesteśmy bez przerwy zaabsorbowani budową kompleksowych rozwiązań od podszewki (...) dla klienta, który z nami współpracuje."

W rezultacie kierowany przez Brennana dział odpowiedzialny jest przede wszystkim za ciągłe przyspieszanie procesów produkcji i montażu układów scalonych - we wszystkich fabrykach, którymi zarządza firma Intel. Nie mają racji osoby, które uważają, że jest to kwestia wyłącznie badań, szeroko pojętego rozwoju i wyboru wielu technologii do produkcji układów scalonych. Tak naprawdę trzeba również pamiętać o: nieustannym testowaniu, rozwoju oprogramowania układowego i radzenia sobie z zawiłościami światowego łańcucha dostaw półprzewodników. Ma to szczególne znaczenie w przypadku powstających "jak grzyby po deszczu" rozwiązań w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI). Jak wyjaśnia pan Bob Brennan:

"W ostatnim czasie na rynku sztucznej inteligencji (AI) zadebiutowało wielu nowych graczy, a my jesteśmy w stanie zgrać ze sobą to tak, że nasza konkurencja długo tego nie ogarnie (...). Z obiektywnego punktu widzenia jedynie my skracamy czas potrzebny do produkcji dowolnego układu scalonego, w szczególności tego, który implementuje sztuczną inteligencję (AI)."

Na chwilę obecną dział, któremu przewodzi Brennan, znajduje się w momencie tworzenia, czy też rozwoju oferty "z prawdziwego zdarzenia" w zakresie wytwarzania układów scalonych dla potrzeb sztucznej inteligencji (AI). Zdaniem pana Boba Brennana chodzi tutaj o:

"Skorzystanie z najlepszych kompetencji firmy Intel, w tym wiedzy architektonicznej i wiedzy projektowej, rozwiązań (...) których nikt inny nie ma (...) i skorzystanie z tego wszystkiego, gdy chodzi o projekty układów scalonych, w połączeniu z tym, co jest najlepsze (...)."

Na potwierdzenie powyższych słów Brennan przytacza mający zadebiutować w 2025 roku, w zgodzie z planami producenta, procesor Intel Xeon o nazwie kodowej: Clearwater Forest. Jest to niespotykany wcześniej zbiór czipletów, do których kreacji przewiduje się wykorzystanie w pełni autorskiej technologii Intel 18A. Czipletów, które zostaną połączone ze sobą przy użyciu oryginalnej technologii Foveros Direct 3D obok technologii EMIB 2.5D, która pozwoli na to, by podłączyć opisywane cziplety do bloków I/O. W konsekwencji pozwoli to otrzymać oryginalną konstrukcję o: najniższej możliwej mocy, powierzchni i kosztach produkcyjnych. Z pewnością tego rodzaju układ scalony przyda się do budowy wydajnych w działaniu rozwiązań sztucznej inteligencji (AI). Nie zaprzecza temu sam Brennan, który stwierdza, że:

"Obecnie potrzeba rozwiązań, które są niezwykle atrakcyjne dla sztucznej inteligencji (AI)."

Współczesne rozwiązania AI wymagają nie tylko określonego typu układów scalonych, lecz i pokaźnych ich zestawów. Firma Intel dostarcza dedykowane rozwiązania w obszarze tego, co Brennan nazywa "zintegrowanymi elementami obliczeń AI". Pod tym pojęciem idzie rozumieć m.in. błyskawicznie funkcjonujące centra danych. Ma to tak naprawdę ogromny sens, mając z łatwością na myśli to, o czym mówi Brennan:

"Kiedy połączyć naszą bardzo atrakcyjną mapę drogową z naszymi usługami, tj.: architekturą, projektowaniem fizycznym, produkcją itp., to jakby nie patrzeć uzyskujemy obniżenie bariery, która dotyczy wejścia w sektor półprzewodników. Tym sposobem pomagamy wielu naszym w praktyce klientom wykorzystywać nasze najnowsze technologie półprzewodnikowe."

Tylko czy to jest takie proste, jakby się mogło wydawać? Odpowiedź brzmi nie, czemu daje na dobrą sprawę wyraz Brennon w poniższej wypowiedzi:

"W ciągu ostatnich trzech lat pojawił się sceptycyzm wobec nas jako Intela, tj. co do: naszego stopnia zaangażowania, naszych możliwości czy też naszych technologii. Dyskusje z naszymi klientami potrafią przybierać naprawdę różne oblicza, i są to np. po prostu wątpliwości (...)."

Tak naprawdę jest to podręcznikowy przejaw zazdrości ze strony konkurencji firmy Intel oraz, co ważne, jej mniej lub bardziej uczciwych działań, aby zrobić złą renomę firmie Intel. Zresztą co tu się dziwić, skoro firma Intel inwestuje w najnowsze fabryki półprzewodnikowe, a także w rzeczy samej technologię Intel 18A, którą chciałoby się aż ukraść. Być może dlatego klienci rozmawiają z firmą Intel tak, a nie inaczej, a Brennan wspomina o tzw. "zmyśle Spider-Mana". Pozwólmy Brennanowi nieco szerzej rozwinąć tę myśl:

"Masz zarówno intuicję, która podpowiada jak powinny działać rzeczy, jak również i wrodzone wyczucie do błyskawicznej lokalizacji najsłabszych punktów tych rzeczy. A wszystko to daje i pozwala skupić się Tobie na najsłabszych punktach, których możesz w porę uniknąć."

Niezależnie jednak od powyższego:

"Technologia rozwija się szybko, ale też innowacje rozwijają się szybko. Jest to najważniejsza, w praktyce, siła napędowa firmy Intel, a tylko kilka firm na świecie ma takie oddziaływanie na świat jak my (...). Bez wątpienia sztuczna inteligencja (AI) zmienia sposób, w jaki pracujemy, a także żyjemy (...). Można to przyrównać do roku 1995, tzn. do czasu gdy debiutowały pierwsze rewolucyjne wyszukiwarki internetowe i przeglądarki "z prawdziwego zdarzenia". Jesteśmy w początkach nieznanego jeszcze nikomu punktu zwrotnego w historii układów scalonych i jest to naprawdę ekscytujące być w samej czołówce tych, którzy piszą na nowo historię."

Więcej informacji pod adresem: intel.com

Wideo
Firma: Intel
Tematyka materiału: AI, Bob Brennan, historie, Intel, Intel 18A, Intel Xeon
AUTOR
Źródło
intel.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"