Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Nadeszła pora na Gemini - niezwykle wydajny model AI od Google

Article Image
Model Gemini działa efektywnie w każdym zastosowaniu: od centrów danych, po wiele urządzeń mobilnych. Jego rewelacyjne własności znacznie poprawiają sposób, w który programiści i klienci korporacyjni budują oraz skalują rozwiązania. Opracowany model jest w stanie rozpoznawać teksty, obrazy oraz dźwięki w celu udzielenia odpowiedzi na istotne tematy. Jest niezastąpiony w tłumaczeniu wielu zagadnień fizyki i matematyki. Umiejętność kojarzenia ze sobą wielu różnych rodzajów informacji sprawia, że jest to z pewnością rozwiązanie multimodalne.

Dostępna wersja Gemini może generować dobrej jakości kod wielu języków programowania - np. Python, Java, C++ oraz Go. Jego zdolność do analizy złożonych informacji czyni go jednym z kluczowych rozwiązań AI na świecie. Jest to widoczne szczególnie w przypadku stosowania Gemini jako silnika do inteligentnych systemów kodowania, np. AlphaCode. Zdolność modelu do wydobywania istotnych szczegółów z tysięcy dokumentów jest nieoceniona. Potrafi ujrzeć natychmiast to, co człowiekowi umyka w ogromnej liczby danych. Firma Google przygotowała 3 następuje wersje modelu Gemini:

  • Ultra - największy i najbardziej wydajny model do bardzo złożonych zadań,
  • Pro - najlepszy model do skalowania w szerokim zakresie zadań,
  • Nano - najbardziej wydajny model do zadań wykonywanych na urządzeniu.
Wydajność modelu Gemini Ultra względem modelu GPT-4V (część I)
Wydajność modelu Gemini Ultra względem modelu GPT-4V (część II)

Budowa modelu Gemini obejmowała jego nauczenie oraz dostrojenie parametrów przy użyciu 2 jednostek TPU (ang. Tensor Processing Unit): v4 i v5e. Tak powstałe rozwiązanie wyróżniają najlepsze oceny bezpieczeństwa spośród wszystkich dotychczasowych modeli AI od Google. Możliwości modelu są znakomite w niemal każdej dziedzinie, a dnia 13 grudnia 2023 roku ma zostać udostępniony interfejs API dla 2 rozwiązań: Google AI Studio i Google Cloud Vertex AI w celu zapewnienia obsługi modelu Gemini Pro. Z kolei deweloperzy Androida będą mogli, na dobrą sprawę, skorzystać z Gemini Nano poprzez funkcję AICore, która jest obecna w ramach systemu operacyjnego Android 14.

Więcej informacji tutaj oraz na poniższych filmach.

Firma: Google
Tematyka materiału: duże modele językowe, Gemini, Google, Google AI Studio, Google Cloud Vertex AI, LLM
AUTOR
Źródło
blog.google
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"